Některé pojišťovny čelí kvůli dluhové krizi riziku značných ztrát

Londýn - Některé evropské pojišťovny čelí kvůli nákupu dluhopisů finančně slabých zemí nebo jejich bank riziku vysokých ztrát. Podle ekonomického listu The Wall Street Journal se přitom riziko nemusí týkat jen dluhopisů řeckých, ale také portugalských, italských, irských nebo španělských. Mezi nejohroženější patří podle expertů zřejmě nizozemsko-belgická Ageas, která se až do loňského roku jmenovala Fortis.

Než se loni na jaře dluhová krize v eurozóně citelně zhoršila, řada pojišťoven kupovala dluhopisy prakticky všech zemí či bank v eurozóně a nelámala si příliš hlavu nad tím, zda se v budoucnu návratu své investice dočkají, píše Wall Street Journal. Naopak často měly pocit, že mohou investorům i klientům zajistit téměř bez rizika vysoké zhodnocení.

Dnes je ale Řecko na pokraji platební neschopnosti a mnoho investorů se obává, zda nemůže být další na řadě Irsko, Portugalsko, nebo dokonce Španělsko. Banky, které si uvědomují riziko ztrát, se pak podle deníku snaží problémy přenést raději na své majitele, než by riskovaly, že bude nutné obrátit se na vládu, tedy na daňové poplatníky.

A jaký je výsledek? Některé evropské pojišťovny čelí reálnému riziku vysokých ztrát, které mohou zdecimovat jejich finanční sílu a nepříznivě ovlivnit i klienty, kteří mají životní pojistku. Vzhledem k tomu, že pojišťovny nemusí být zrovna informačně otevřené, je podle analytiků a lidí z odvětví těžké odhadnout, jaké by byly dopady na jednotlivé pojišťovny.

„Myslím, že jejich expozice jsou nyní ještě ovladatelné,“ míní šéf evropského pojistného dohledu Gabriel Bernardino, podle kterého má většina pojišťoven dostatečně diverzifikované portfolio, aby mohla ustát ztráty a nepotopit se. Přesto se mohou podle něj některé pojišťovny dostat do potíží.

Problémy mohou mít Němci, Italové i Francouzi

Analytici tvrdí, že vedle zmíněné Ageas má v portfoliu významné procento dluhopisů rizikových zemí například i německá pojišťovna Allianz, italská Assicurazioni Generali či francouzská Groupama.

Jak mohou dopady takového rizika vypadat v praxi, už minulý týden ukázala americká pojišťovna Aflac. Upozornila totiž akcionáře, že za druhé čtvrtletí patrně bude mít hrubou ztrátu 610 milionů dolarů (asi 10,5 miliardy Kč). Ztráta bude výsledkem prodeje investic do řeckých, irských a portugalských bank a do dalších finančních institucí.

Většina expertů se nicméně shoduje na tom, že ztráty pojišťoven by pravděpodobně byly méně závažné než ztráty bankovního sektoru. Pojišťovny ze zemí eurozóny drží řecké dluhopisy v hodnotě 24,1 miliardy eur, to je zhruba polovina sumy, kterou mají v obdobných cenných papírech evropské banky.

Riziko, že se pojišťovny budou muset vyrovnat s nemalými ztrátami, zvyšují především současná jednání mezi evropskými vládami a předními bankami a pojišťovnami o možné restrukturalizaci řeckého dluhu. Pomocnou ruku už Řecku nabídly francouzské banky. Ty vymění až 70 procent dluhopisů, které mají v portfóliích. Plán předpokládá, že banky reinvestují očekávaný výnos ze splatných dluhopisů do nových papírů se splatností minimálně 30 let.