Do Ruska už může belgická a nizozemská zelenina, česká zatím ne

Moskva - Rusko částečně ruší zákaz dovozu čerstvé zeleniny ze zemí Evropské unie, k němuž sáhlo začátkem června v reakci na šíření nebezpečné nákazy bakterií E. coli v Německu. Federální úřad Rospotrebnadzor zatím povolí dovoz zeleniny z Belgie a Nizozemska, zvažuje ale i žádost dalších pěti zemí EU. Jednou z nich je i Česká republika.

„Zatím jsme se rozhodli povolit dovoz z Nizozemska a Belgie,“ informoval Gennadij Oniščenko z úřadu Rospotrebnadzor. Rospotrebnadzor je úřadem s federální působností a na starosti má ochranu spotřebitelského trhu.

Rusko 2. června zakázalo dovoz čerstvé zeleniny z celé Evropské unie, což rozladilo zemědělce a překvapilo evropské úředníky. Rusové tehdy uvedli, že zákaz dovozu zruší v okamžiku, kdy EU bude schopna vysvětlit, co v Německu vedlo k nákaze bakterií E. coli, která způsobuje krvácivý průjem.

Minulý týden Rusko a EU podepsaly dohodu, ve které si vytyčily, za jakých podmínek je možné dovoz evropské zeleniny do Ruska obnovit. Rusko je pro zemědělce ze zemí EU významným trhem, ročně se tam vyveze produkce za zhruba 600 milionů eur (asi 14,7 miliardy Kč). Čeští zemědělci uváděli, že jim by ruský zákaz paradoxně mohl pomoci.

Evropská komise informovala, že každý stát, z něhož se bude do Ruska vyvážet syrová zelenina, bude muset mít po určitou dobu k dispozici osvědčení o původu produkce. Stejně tak bude nutné doložit, že v zelenině není stejný kmen bakterie E. coli, jaký se objevil v Německu.

O povolení k vývozu čerstvé zeleniny do Ruska podle Oniščenka zatím požádalo sedm zemí Evropské unie. Vedle zmíněné Belgie a Nizozemska, jimž úřad žádost už povolil, je to i Česká republika, Španělsko, Polsko, Dánsko a Litva. U těchto žádostí zatím rozhodnutí nepadlo.

Epidemie střevní bakterie E. coli zabila už 47 lidí. Z toho 46 mrtvých hlásí Německo. Jedinou potvrzenou obětí mimo Německo zůstává dříve zemřelá švédská pacientka. Podezření je i na jednu oběť v USA, zatím ale nebylo potvrzeno.

Německé úřady dnes zavřely školu ve městě Altenbeken kvůli nákaze bakterií E.Coli. Několik žáků se údajně v posledních dnech infikovalo jejím zvláštním kmenem. Škola bude zavřená nejmíň týden - než laboratoř potvrdí její zdroj. 

Kromě Německa a Švédska nákazu zaznamenali i v Rakousku, Dánsku, Francii, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Španělsku, Švýcarsku, Británii, Spojených státech, Polsku a Kanadě. Výjimkou není ani Česká republika, kde se infekce potvrdila v jednom případě. Nebezpečná bakterie zřejmě pocházela ze zeleninových klíčků. Odkud infikované klíčky pocházely, ale zatím není jisté. Hovoří se například o Velké Británii, ta to ale popírá.

Zelenina a ovoce
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: ChinaFotoPress