Nová pravidla pro zaměstnání i výpověď mají zelenou

Praha – Odstupné podle odpracovaných let, výpověď i za porušení režimu na neschopence, práce na dobu určitou maximálně šest let u jedné firmy nebo možnost půjčování zaměstnanců – tak vypadá jen částečný výčet hlavních novinek v zákoníku práce, jehož novelu dnes schválila vláda. Nelíbí se opozici ani odborům, spokojenost ale vyjadřují zaměstnavatelé.

Novela zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 tisíc korun. Z příjmů do této částky se nebude platit zdravotní a sociální pojištění.

Novinkou je i prodloužení zkušební doby u vedoucích a klíčových zaměstnanců na šest měsíců místo tří měsíců pro ostatní zaměstnance.

Video Změny v pracovním právu
video

Změny v pracovním právu

Změny v pracovním právu

2906

Pracovní právo tématem Ekonomiky ČT24

Podle serveru Aktuálně.cz novela počítá i s tím, že odměnu za práci přesčas bude možné zahrnout do mzdy a zaměstnanec za ni nemusí dostat speciální 25procentní příplatek nebo náhradní volno. Povinný už nebude ani nejméně desetiprocentní příplatek za noční nebo víkendovou práci. Firma se bude moci se zaměstnancem dohodnout na nižší sazbě, tedy prakticky i na zrušení příplatku. Odboráři se obávají, že změny mohou zhoršit postavení zaměstnanců, zvláště v krizovém období.

Petr Kopáček, mluvčí Hospodářské komory:

„Novela je v mnoha případech určitě krokem správným směrem. Poskytne větší volnost zaměstnavatelům a zaměstnancům domluvit se na vzájemných pravidlech. Přestože jsme měli výhrady k některým dílčím ustanovením, nový zákoník práce jako celek vnímáme pozitivně. V mnoha směrech totiž firmám ulehčí a umožní jim více se soustředit na podnikání a méně se zabývat vnitřními problémy.“

Uvedené změny se mají týkat jen podnikatelské sféry, tedy lidí odměňovaných formou mzdy. U nepodnikatelské sféry, tedy u platů, zůstanou dosavadní pravidla - tedy v zásadě 25procentní příplatek za přesčasy i víkendy a 20procentní za noční práci.

Při svém nástupu si vláda předsevzala, že navrhne takové úpravy, které by vedly k větší pružnosti pracovního trhu a motivovaly firmy k vytváření míst. Právě z tohoto předsevzetí návrh vychází, řekl při představení novely ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Novelu zákoníku přivítala Hospodářská komora, tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová vzkázala, že odbory dosud změny v zákoníku studují.

Odstupné podle odpracovaných let

Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků.

Nový zákoník práce má Česko od ledna 2007. Před volbami v roce 2006 kodex prosadila i přes prezidentovo veto levice. Ústavní soud v roce 2008 dal částečně zapravdu stížnosti pravicových zákonodárců a některá ustanovení zrušil. Zatím poslední novelu podepsal prezident před týdnem.