Ministerstvo varuje před nebezpečnými skleničkami z Číny

Praha - Používání skleniček s potiskem obrázků citrusových plodů a nápisy lemon a orange by mohlo být nebezpečné, varuje ministerstvo zdravotnictví. Z výrobků původem z Číny se uvolňuje kadmium a olovo, které mohou vážně poškodit lidské zdraví, jak potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Skleničky vyrobila firma Shenzen Oct Glassware Industrial z Číny, v Česku je distribuují společnosti Kozák Svitavy a Velkoobchod Orion z Litomyšle. Sklenice jsou vyrobeny z čirého skla, barevný dekor zasahuje až do okraje pro pití.

Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta laboratorní testy potvrdily, že z okraje pro pití se uvolňují kadmium a olovo, a výrobek tak nesplňuje závazné předpisy o hygienických požadavcích. „Expozice olovem může vést k poškození jater, ledvin, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva,“ dodal hygienik.

Kadmium je vysoce toxické a hromadí se v lidském organismu, detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav. Látka se hromadí hlavně v ledvinách a játrech, může poškodit také kosti, plíce a a zažívací trakt.