Filmový průmysl si v budoucnu polepší

Praha - Český filmový průmysl čeká podle analytiků společnosti PricewaterhouseCoopers v následujících letech rozkvět. Z jejich studie vyplývá, že průměrně poroste o 5 % ročně s tím, že hlavním tahounem budou filmy ve formátu 3D. Masivnější rozšíření 3D snímků s sebou ale přinese také dražší vstupné.

Příběhy zpracované v trojrozměrném formátu znovu nastartovaly filmový průmysl. S novou technologií na trhu se ale zvedá taky cena, za kterou vás do sálu vpustí. Zvýšení cen vstupenek vede zpravidla k poklesu celkových příjmů. Avšak v tomto případě se očekává, že zájem o 3D filmy bude tak velký, že diváci utratí v následujících pěti letech zhruba o 6 % více než v předchozím roce.

3D snímek si připsal také největší úspěch loňského roku. Rekordy v návštěvnosti trhal film Avatar Davida Camerona. Celkem za loňský rok skončila v pokladnách tuzemských kin částka bezmála 1,5 miliardy. To je nejvyšší číslo v historii a skoro o 250 milionů korun více než v roce 2009. Téměř 70 % z této částky se vybralo na kasách 26 tuzemských multikin.

Ilustrační foto
Ilustrační foto