Odměny ve výši osmi platů dva manažeři ČD Cargo nedostanou

Praha - Dva z pěti vysoce postavených manažerů ČD Cargo, kterým odvolaný předseda představenstva Jiří Vodička těsně před odchodem vyplatil vysoké bonusy ve výši jejich osmi platů, přislíbené peníze nedostanou. Jejich výplatu zarazil nový předseda představenstva Gustav Slamečka. Píše o tom server iDnes.cz. Zbylé manažery Slamečka vyzval, aby nestandardní odměny vrátili.

„Třem lidem už byly peníze vyplaceny před mým příchodem, s tím teď nejde už nic dělat. U dvou jsem výplatu zastavil,“ uvedl Slamečka. Celkem ČD Cargo vyplatilo na bonusech pět milionů korun. Slamečka požádal i zbylé tři manažery, kteří již odměny dostali, aby peníze vrátili. Jeden z nich obratem odmítl a dostal výpověď, další dva si vzali čas na rozmyšlenou. „Zadal jsem současně právní analýzu, zda bylo vyplacení bonusů v souladu se zákonem,“ dodal Slamečka.

Jména pětice manažerů, kteří od Vodičky dostali vysoké bosy, nechtěl Slamečka uvést. Podle informací MF DNES je jedním z těch, kteří již odměnu dostali, už bývalý mluvčí a tajemník představenstva Roman Jandík. „Nechtěl bych to komentovat,“ řekl k tomu Jandík.

Právě údajně nestandardní odměny byly důvodem, proč se ministr dopravy rozhodl Vodičku dovolat. Věc nyní dráhy šetří a nechtějí k ní sdělovat podrobnosti. Vodička ovšem tvrdí, že odměny byly standardní a souvisely s mimořádně dobrým hospodařením na začátku letošního roku. Vyplácení bonusů považuje pouze za zástupný důvod. O jeho odvolání se prý mluvilo už téměř měsíc.

ČD Cargo je na českém trhu dominantním nákladním železničním dopravcem. Loni přepravilo celkem 76,7 milionu tun zboží, což bylo o 12 procent více než v roce 2009. Za první čtvrtletí vykázalo zisk před zdaněním ve výši 17,3 milionu korun.

Jiří Vodička
Zdroj: Fio banka
Autor: Fio banka