Život v Řecku bude těžší – velké daně a míň příspěvků

Atény – Řekové si v příštích letech budou muset zvyknout na vyšší daně a rozsáhlé škrty ve veřejném sektoru. V řeckém parlamentu dnes dostal zelenou takzvaný prováděcí zákon k úsporným opatřením, která zadlužené zemi diktují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond výměnou za další finanční pomoc. Jde o úspory ve výši 28 miliard a o prodej státních podniků za 50 miliard eur.

Zákon prošel poměrem hlasů 155 ku 136. Ve středu vláda se svým návrhem uspěla rovněž u 155 poslanců, 138 hlasovalo proti. Dnešní hlasování na rozdíl od středy nedoprovázely incidenty v aténských ulicích.

Ministr financí Evangelos Venizelos před hlasováním řekl, že Řecko bude o svou záchranu Evropskou unií muset svést ještě těžkou bitvu, zvlášť s některými partnery jako je Finsko.

Tyto země podle tisku požadují, aby zárukou pro nové půjčky Řecku byly svého druhu hypotéky na majetek řeckého státu, což Řecko odmítá.

Pomůžou i němečtí bankéři

Na svém zapojení do programu pomoci Řecku se dnes dohodly německé banky. Jejich příspěvek by měl činit 3,2 miliardy eur, sdělil po dnešním jednání s bankami spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.

Německé banky budou stejně jako jejich francouzské protějšky reinvestovat do řeckých státních dluhopisů určitou část příjmů z dluhopisů, jimž do roku 2014 nadejde lhůta splatnosti. Podrobnosti by měly být dojednány v dalších dnech, uvedl šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann. Dodal, že základem německého příspěvku bude francouzský plán.

Francouzské banky sjednaly v pondělí předběžnou dohodu, podle níž budou do roku 2014 reinvestovat 70 procent z postupně splácených řeckých dluhopisů do nových, s předem určenými úroky a se splatností až 30 let. Banky ve Francii vlastní řecké dluhopisy za zhruba 15 miliard eur.

Příspěvek soukromých věřitelů Řecka je zejména z hlediska německé vlády klíčem k tomu, aby se země eurozóny během léta dohodly na novém záchranném programu pro předluženou zemi do roku 2014.