Pozor na nebezpečnou Aquilu, obsahuje e.coli

Brno – Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v balené neperlivé vodě Aquila koliformní bakterie, které jsou pro potraviny nepřípustné. Po kontrole u výrobce nařídila stáhnout vadnou šarži z trhu. Zda jde o bakterie nebezpečné lidskému zdraví, ukážou další testy. Vadná šarže má číslo DMT 20.5.12. Produkt nese přesný název AQUILA AQUALINEA neperlivá pramenitá voda. Lidé by neměli vody v žádném případě pít.

 

„Vzhledem k datu minimální trvanlivosti do 20. května 2012 mohou mít spotřebitelé výrobek stále doma. SZPI nedoporučuje jeho konzumaci,“ uvedl mluvčí inspekce Michal Spáčil. Zatím podle něj musel výrobce, jímž jsou Karlovarské minerální vody, z trhu stáhnout 33 tisíc lahví.

Vadný vzorek našli inspektoři při úřední kontrole v tržní síti. „V uvedené balené vodě byly smluvní laboratoří Eurofins CZ zjištěny koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli, které jsou pro tento typ výrobku nepřípustné,“ uvedl Spáčil. Výrobce kvůli podezřelým bakteriím začal vodu stahovat z prodejen v pátek ráno. Dohodl se s distributory a velkými prodejci na zablokování prodeje. „Stahování pokud vím, ještě nebylo skončeno, ale vzhledem k tomu, že byli informováni všichni prodejci, je dost pravděpodobné, že se už zákazníci k vadné šarži nedostanou,“ dodal Spáčil.

Lidé, kteří vodu koupili a mají ji doma, se mohou obrátit na infolinku Karlovarských minerálních vod 800 11 10 11. Informace najdou i na webových stránkách společnosti.

Společnost přítomnost bakterie potvrdila. „Jedná se skutečně o produkty vyrobené v jednom dni, 20. května. Bezprostřední kontrola provedená SZPI přímo ve výrobním závodě neprokázala žádné nedostatky ve výrobním procesu ani v práci laboratoře. Výskyt bakterií nebyl smluvní laboratoří SZPI zjištěn ve všech analyzovaných lahvích, některé vzorky byly zcela bez nálezu,“ uvedla mluvčí Karlovarských minerálních vod Bibiana Beňová.

Podobných bakterií existuje velké množství typů. Některé jsou pro člověka neškodné, jiné nebezpečné. Nový kmen Escherichie coli, který působí krvácivé průjmy, si letos v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých. Inspekce podle Spáčila z opatrnosti poslala vzorek bakterií z vody Aquila do národní referenční laboratoře pro tuto nákazu.