CK Via Vera je v úpadku, cesty do Středozemí končí

Liberec – Cestovní kancelář Via Vera, která se zaměřovala na cesty do Středozemí, je v úpadku. Nebyla schopna uhradit lety svých klientů do Řecka a Turecka, vedení firmy podá ve čtvrtek k libereckému soudu insolvenční návrh. Lidé, kteří měli zaplacený zájezd, se nemusí bát o své peníze, cestovní kancelář byla proti úpadku pojištěna. Na vybranou dovolenou se ale nepodívají. Klienti, kteří jsou v zahraničí, se bez problémů dostanou domů na náklady pojišťovny. Podle zástupců Via Vera zastihl krach cestovní kanceláře během dovolené 25 jejích klientů, z nich čtyři už jsou v Česku.

Podle jednatelky cestovní kanceláře Věry Krebsové se situace společnosti zhoršovala poslední tři roky. „Přetlak cestovních kanceláří a nabídek, zhoršená ekonomická situace – to vše způsobilo ekonomické oslabení firmy. Nemůžeme jít dál,“ uvedla jednatelka.

Těsně před odletem se o krachu své cestovní kanceláře dozvědělo asi sto lidí, kteří mířili do Řecka a Turecka. Via Vera jim ale nebyla schopna zajistit letenky. Ti, kteří jsou v zahraničí, se nemusí obávat, že tam uváznou. „Mají plně hrazené letenky, takže se v klidu vrátí,“ zdůraznila Věra Krebsová. Klienty kanceláře Via Vera zastihla zpráva o krachu během pobytu na Krétě, Rhodosu a Turecké riviéře.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Kancelář fungovala čtrnáct let a ročně prodala v průměru dva tisíce zájezdů – prakticky všechny ke Středozemnímu moři. Peníze, které za zájezdy zaplatili, dostanou zákazníci padlé cestovní kanceláře od pojišťovny. Jak dále postupovat, se dozvědí na webu cestovní kanceláře. „Pojišťovna má na vyplacení až šest měsíců, ale o své peníze nepřijdou,“ upozornil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Via Vera je čtvrtá česká cestovní kancelář, která letos končí. Na počátku července zůstala bez prostředků společnost Parkam Holidays, v polovině června skončila CK Pressburg, krátce před ní také firma Karma Tours. Tři ze čtyř kanceláří, které letos skončily, se specializovaly na Řecko. Podle Jana Papeže je to ale jenom shoda okolností, jejich potíže nemají souvislost s ekonomickými problémy Řecka. „Měly jiný problém – byly zaměřeny pouze na letní sezonu. Výdaje přitom má kancelář celoročně,“ uvedl.

Že cestovní kancelář nezkrachuje, nemůže její klient nikdy vědět jistě. Pokud ale chce mít jistotu, že alespoň nepřijde o peníze, musí se při nákupu zájezdu ujistit, že je společnost pojištěna proti úpadku.