Evropská komise chce, aby se v unii volalo jako doma

Brusel – Nejnovější návrh Evropské komise počítá s tím, že od roku 2015 by klienti mobilních operátorů měli v Evropské unii platit za roaming stejně jako za domácí hovory. Od července 2014 by navíc operátoři měli otevřít vlastní mobilní sítě i operátorům ze zahraničí, čímž by podstatně vzrostla konkurence na trhu. Návrh Evropské komise musí schválit členské státy EU a Evropský parlament.

Podle světové asociace mobilních operátorů GSMA má ovšem regulace na vysoce konkurenčním mobilním trhu sporný účinek a vede k potlačení investic do inovací a nových služeb. Podobný názor zastávají i tuzemští operátoři. „Finální opatření EU musí být efektivní z hlediska nákladů, omezené pouze na roamingový trh a vyvážené z hlediska dopadu a snadného použití pro zákazníky,“ uvedla dnes GSMA v prohlášení.

Čtyřleté tažení EU za levnější volání

Ceny roamingových hovorů začala Evropská unie ovlivňovat již v roce 2007. Od července 2014 by měly ceny hovorů klesnout až na 24 centů ze současných 35 centů. Cena SMS se sníží jen velmi mírně na 10 centů z 11 centů. Klienti mobilních operátorů budou navíc moci v případě roamingových hovorů uzavřít separátní smlouvu s jiným operátorem, ale budou nadále používat svoji SIM kartu.

„Našim zákazníkům účtujeme sazby, které jsou v souladu s roamingovými cenami stanovenými EU, ale nadále trváme na tom, že regulace mobilních služeb s tak vysokou mírou autoregulace, navíc na maloobchodní úrovni, je zbytečná a kontraproduktivní,“ uvedl dnes mluvčí Telefóniky Martin Žabka.

Evropská komise si od svého návrhu slibuje, že na trhu se objeví celá řada takzvaných virtuálních operátorů, kteří budou využívat infrastrukturu stávajících operátorů za regulované velkoobchodní ceny. Virtuální operátoři už existují v současnosti, ale jejich podíl na trhu je zanedbatelný.

Brusel chce dát internetu v mobilu strop

Brusel vůbec poprvé navrhuje také „zastropování“ cen takzvaného mobilního internetu. Podle návrhu komise by za stažení jednoho megabytu neměli uživatelé zaplatit nikde v EU více než 90 centů (asi 21 korun) a od července 2014 ne více než 50 centů (zhruba 12 korun).

Ceny za připojení prostřednictvím stále populárnějších smartphonů či počítačových tabletů se dnes pohybují stále poměrně vysoko; stažení jednoho megabytu dat stojí v průměru 2,23 eura (zhruba 54 korun), ale v některých případech dosahují až 12 eur (asi 288 korun). V Česku se cena pohybuje v průměru okolo poloviny ceny uváděné komisí, například u Vodafone ale lze jeden MB stáhnout i za 90 haléřů.

Mobilní telefon
Mobilní telefon