Zahraniční obchod skončil v květnu 14,4miliardovým přebytkem

Praha - Zahraničnímu obchodu České republiky se v květnu dařilo, skončil přebytkem 14,4 miliardy korun. Jde tak o meziroční zlepšení ve výši 3,2 miliardy korun. Jak dnes informoval Český statistický úřad, podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v květnu vzrostl o 18,2 procenta a dovoz o 17,5 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 17,8 procenta na 470,6 miliardy korun, což bylo o 61,2 miliardy víc než v květnu 2008 před hospodářskou a finanční krizí.

Statistikové upozornili, že zahraniční obchod vlivem posílení koruny vůči oběma hlavním světovým měnám rostl rychleji při přepočtu na eura a zejména na dolar než obchod vyjádřený v českých korunách.

Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu

„Jakkoli předstihové indikátory signalizovaly zpomalení tempa růstu vývozu, zahraniční obchod si i v květnu udržel vysokou dynamiku růstu. V tomto směru jsou květnové výsledky určitým pozitivním překvapením. Faktory ovlivňující zahraniční obchod na straně vývozu i dovozu zůstávají stejné. Uvidíme, zda-li meziměsíční pokles vývozu bude znamenat skutečně zpomalení tempa růstu v následujících měsících.“
Video Komentář Komerční banky
video

Komentář Komerční banky

Česku se dařilo vyvézt více strojů a automobilů

Více se v květnu vyváželo strojů a dopravních prostředků, kde byl přebytek vyšší o 8,7 miliardy korun, průmyslové spotřební zboží a polotovary a materiály stouply shodně o jednu miliardu korun. Naopak u surovin se přebytek snížil o 1,9 miliardy korun a u nápojů a tabáku o 0,2 miliardy. Deficit se pak prohloubil u minerálních paliv o čtyři miliardy korun, u chemických výrobků o 1,3 miliardy a u potravin a živých zvířat o 0,2 miliardy.

Václav Franče, analytik Raiffeisenbank

„Rychlý meziroční růst dopravních prostředků a strojů můžeme vidět každý měsíc. To je dáno charakteristikou České republiky, která se na tyto komodity specializuje.“

Konktrétně byl vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vyšší o 19,6. Zvýšil se hlavně vývoz automobilů o 5,3 miliardy korun, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 4,9 miliardy a výpočetní techniky o 4,2 miliardy. Dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 15,7 procenta, nejvíce vzrostl dovoz ostatních dopravních a přepravních prostředků o 2,7 miliardy korun, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 2,5 miliardy a silničních vozidel o 2,4 miliardy.

Česko dovezlo o 29,6 procent meziročně více minerálních paliv. Dovoz ropy meziročně vzrostl hodnotově o 6,4 procenta, v naturálním vyjádření se snížil o 15,7 procenta. Dovoz zemního plynu se zvýšil hodnotově o 26,1 procenta, naturálně o 12,1 procenta.

Nové automobily
Nové automobily