Uživatelé Facebooku mohou zavolat zdarma přes Skype

Palo Alto - Možnost bezplatných videohovorů zavedla největší světová internetová sociální síť Facebook ve spolupráci s telefonním operátorem Skype, a to pro svých 750 milionů uživatelů. Tímto krokem Facebook odpovídá na rostoucí konkurenci ze strany internetového gigantu Google. Novou službu oznámil ve středu v kalifornském ústředí firmy její šéf Mark Zuckerberg.

Facebook využíváním komunikační sítě Skype prohloubí spolupráci se softwarovým kolosem Microsoft, který nyní operátora bezplatných internetových hovorů kupuje a na Facebooku má 1,6 procenta akcií. Nová služba bude zřejmě velkou vzpruhou pro Skype, který má nyní 145 milionů uživatelů.

„Internetové společenské aplikace tvoří v dnešním světě vrchol sociální infrastruktury. Spolupráce se Skype představuje základní prvek v budování naší verze videohovorů. Chceme se na to teď zaměřit a celé odvětí dále ještě rozvíjet,“ vysvětlil Zuckerberg.

Video Komentář Jakuba Čížka
video

Komentář Jakuba Čížka

Komentář Jakuba Čížka

0707

Skype na Facebooku

Současně Facebook oznámil dosažení hranice 750 milionů uživatelů, přičemž hranici půl miliardy klientů překonal loni v létě. Zuckerberg uvedl, že to podle něj „už není měřítko, které je ještě nutné sledovat“. Naznačil také, že další novinky mohou zákazníci čekat v příštích týdnech a měsících.

Lance Ulanoff, šéfredaktor internetového blogu PCMAG.COM

„Myslím si, že se nám tu vytvořily dvě pomyslné bojové linie. Na jedné straně Google, který se snaží vytvořit sociální sítě, a na druhé Facebook a Microsoft. Poslední dvě jmenované společnosti totiž budují užší a užší spolupráci a spojení se Skype je toho důkazem.“

Zpočátku bude služba videohovorů omezena na telefonování mezi dvěma uživateli, Zuckerberg však dal najevo, že bude rozšířena na skupinová volání. Od firmy je to odpověď na výzvu Googlu, který minulý týden zavedl v rámci své nabídky Google+ skupinové videokonferenční hovory až pro deset lidí. Google zatím svou službu testuje s omezeným počtem uživatelů. Je to zatím jeho poslední pokus narušit hegemonii Facebooku v prudce rostoucím sektoru sociálních sítí.

Užívání sociální sitě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24