Britští hračkáři už představují favority letošních Vánoc

Londýn - Britští výrobci hraček zahájili útok na peněženky rodičů. Řada z nich už teď představila nejnovější hry, které by se mohly stát hitem letošních Vánoc, i když do nich zbývá ještě pět měsíců. Tyto svátky jsou tradičně pro obchodníky nejvýnosnějším obdobím. Každý rok před nimi Britové za hračky utratí zhruba miliardu liber.

Žebříčky hraček, po kterých bude před Vánoci největší sháňka, každoročně sestavuje celá řada britských obchodníků. I letos v žebříčcích nechybí například panenka Barbie. Na její pozici ale útočí třeba také Transformers. V kurzu jsou třeba také klasické deskové hry stejně tak jako nejnovější figurky vyrobené s využitím nanotechnologií.

Hračkářství je v Británii výnosný byznys. Ročně se v něm otočí více než tři miliardy liber. Na trhu s hračkami se příliš neprojevila ani hospodářská krize. Loni prodej hraček ve Velké Británii vzrostl o 6 procent.

Navrhněte si vlastní hračku, vzkazují hračkáři dětem

John Baulch, Toy World

„Je úžasné, že děti milují hračky tak moc, že si je i samy vymýšlejí a jsou schopné s nimi soutěžit.“

V posledních letech sázejí britské hračkářské firmy stále více na děti a teenagery samotné. Hry si mohou prostřednictvím různých soutěží navrhnout sami. Olivia a Georgia tak v sedmnácti letech dosáhly něčeho, co jiným trvá celé roky. Jejich hra „Mise Země“ se britské společnosti Gibsons zalíbila tak, že ji uvede před Vánocemi na trh.

„Myslím, že hra bude mít opravdu úspěch. Má pro to všechny předpoklady. Navíc je založena na důležité myšlence - ochraně životního prostředí,“ uvedla ředitelka marketingu společnosti Gibsons Katie Armitageová.

Susann Leahová vymyslela svou první hračku dokonce ve třinácti letech. V soutěži, kterou vyhlásila britská televizní stanice BBC porazila tisíce konkurentů. Její hračka Tardis je inspirovaná populární sci-fi show Dr.Who. Přestože se o hře mluví jako o trháku letošních Vánoc, dostala Susann pouze jednorázovou finanční odměnu. Licenční práva totiž vlastní BBC.

Británie - evropský ráj hraček

Britové mají v celé Evropské unii největší podíl na trhu hraček - téměř 21 procent. Těsně za nimi jsou v prodeji Francouzi a Němci, s odstupem pak Italové. Stále těžší ale nyní je pro výrobce hraček porážet Čínu. Ta konkuruje hlavně nízkou cenou, které evropští výrobci dosahují jen stěží.

V hračkářství
V hračkářství
Více fotek
  • V hračkářství autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2275/227407.jpg
  • Evropský trh s hračkami autor: ČT24, zdroj: tietoy.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2698/269769.jpg