Eurozóna hledá způsob, jak snížit řecký dluh

Brusel – Ministři financí eurozóny dnes hledají způsob, jak snížit řecký státní dluh, který dosahuje závratných 350 miliard eur (zhruba 8,5 bilionu korun). Zatímco poslední dva týdny se jednání o bankrotující zemi věnovala zejména případnému zapojení soukromých investorů do nového záchranného programu, nyní politici hledají způsob, jak snížit celkové zadlužení. Kromě druhého záchranného balíčku pro Řecko bude na pořadu dne i situace třetí největší ekonomiky eurozóny – Itálie. O co přesně půjde, zatím účastníci schůzky tají.

Mezi možnými nástroji, jak snížit zadlužení Řecka, se objevují i možnosti, které státy eurozóny již několikrát zavrhly. Ve hře je tak opět možný nákup řeckých dluhopisů ze záchranného fondu eurozóny. Možná se plně obnoví masivní nákup dluhopisů ze strany Evropské centrální banky, která již drží řecké dluhopisy za zhruba 50 miliard eur.

Podle deníku Wall Street Journal eurozóna údajně zkoumá i možnost, jak do nakupování řeckého dluhu zapojit takzvané suverénní fondy, které vlastní jednotlivé státy. V případech zemí bohatých na ropu fondy shromažďují obrovské bohatství a žádná investice pro ně prakticky není nedostupná.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy
Více fotek
  • Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy autor: Geert Vanden Wijngaert, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2059/205863.jpg
  • Předseda ministrů financí eurozóny Jean Claude Juncker autor: Virginia Mayo, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2655/265478.jpg
  • Předseda Evropské komise José Manuel Barroso autor: Virginia Mayo, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2389/238852.jpg
  • Prezident ECB Jean-Claude Trichet autor: Michael Probst, zdroj: ČTK/AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2695/269481.jpg
  • Eurokomisař pro rozšíření autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/73/7291.jpg

Ještě před schůzkou ministrů financí eurozóny se ráno sešli nejvyšší činitelé EU. Na schůzce sezvané prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem se setkal prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet, šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise José Barroso a komisař pro ekonomiku a měnu Olli Rehn. Jednali o zapojení soukromých investorů do druhého záchranného programu pro Řecko a rostoucích obavách ohledně Itálie, které prudce rostou náklady na obsluhu státního dluhu.

Problémy eurozóny ženou nahoru ceny zlata

Jako reakce na nejistotu kolem eurozóny dnes vystoupila cena zlata vyjádřená v eurech na nové rekordní maximum 1 090,49 eura za trojskou unci. Rostoucí obavy ohledně dluhových problémů v Evropě totiž přiměly investory k nákupům žlutého kovu, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty.

V dolarech se cena zlata zvýšila o 0,1 procenta na 1 544,81 dolaru za trojskou unci. Rekordního maxima dosáhla tato cena začátkem května, kdy se vyšplhala na 1 575,79 dolaru. „Pokud začneme vidět větší tlaky na Itálii, například spekulace o neschopnosti splácet dluhy, bude zlato testovat toto dřívější maximum,“ uvedl analytik Darren Heathcote ze společnosti Investec Australia.

Video Komentář Luďka Niedermayera
video

Komentář Luďka Niedermayera

Komentář Luďka Niedermayera

1107

Nový záchranný balíček pro Řecko