ECB hodlá kvůli Itálii zdvojnásobit peníze v záchranném fondu

Brusel – Evropská centrální banka (ECB) chce, aby země eurozóny zdvojnásobily objem peněz v záchranném fondu (EFSF) ze současných 750 miliard eur na 1,5 bilionu eur. O požadavku banky dnes informoval německý deník Die Welt s odvoláním na nejmenované zdroje. Nové peníze mají eurozóně pomoci, aby zabránila dalšímu šíření dluhové krize do Itálie, kterou tíží dluh ve výši 120 procent HDP.

„Špatné rozhodování evropských vlád během krize způsobuje neustálý růst nákladů na záchranu,“ uvedl listu nejmenovaný bankéř z ECB. „Současný ochranný deštník není dostatečný, aby vybudoval ochranný koridor kolem Itálie. K tomu nikdy nebyl uzpůsoben,“ dodal. Program nákupu dluhopisů zemí, které se ocitly v problémech, prostřednictvím centrální banky podle něj není v současnosti použitelný.

Na konci týdne vzrostly výnosy italských dluhopisů, tedy cena za financování státního dluhu, na rekordní úroveň. Země ztrácí důvěru ratingových agentur a investoři čím dál více upozorňují na obrovský dluh, který Itálie vytvořila. Situaci zhoršují i vnitropolitické spory, především pak mezi premiérem Silviem Berlusconim a ministrem financí Giluiem Tremontim, který varoval před rozpadem občanské společnosti v zemi.

Investoři se začali obávat, že Itálie není schopná dostát svým dlouhodobým závazkům. Tato situace se okamžitě projevila na trhu, kde země dokonce čelí spekulativním útokům některých amerických hedgeových fondů. Index milánské burzy na nejistotu dnes doplatil čtyřprocentním propadem a dostal se na minimální hodnotu za déle než rok.

Panika z obav o budoucnost Itálie ale panuje i na ostatních evropských trzích. Přední evropský akciový index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 1,5 procenta na 1097,77 bodu. „Vzhledem k velikosti italské ekonomiky by dopad (zdejší nákazy dluhovou krizí) byl mnohem větší než u Řecka. Pokud nepřijdou náležitá opatření, mohlo by to zasáhnout úvěrovou pozici celé eurozóny,“ upozornila Anita Paluchová z firmy ETX Capital.

Angela Merkelová, německá kancléřka

0„Itálie musí sama vyslat důležitý signál tím, že schválí zkonsolidovaný a hospodárný rozpočet. Po včerejším jednání s italským premiérem pevně věřím, že se italské vládě podaří prosadit přesně takový rozpočet, kterým bude bojovat proti zadlužení země.“


Státy eurozóny by také měly rychle přistoupit k vyřešení „řecké situace“, jak dnes například zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová. Původně se o nové pomoci Řecku mělo hlasovat do konce září, nyní se ale jedná o dřívějším termínu. O tom, jak zapojit do druhé řecké pomoci také banky, právě dnes v Bruselu jednají evropští ministři financí.

Navýšení fondu odmítlo Německo

Je však jasné, že navýšení finančních prostředků v záchranném fondu nebude snadné. Vyžaduje totiž jednomyslný souhlas od členských států eurozóny, jejichž ochota podílet se na dalších záchranných operacích mimo domovské území ale klesá. Navýšení EFSF dnes již odmítla německá vláda s tím, že to není nutné. Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta má Berlín plnou důvěru v italskou vládu, že přijme další úsporná opatření a vývoj státního dluhu dostane opět pod kontrolu.

Video Rozhovor s Pavlem Nesetem
video

Rozhovor s Pavlem Nesetem

Rozhovor s Pavlem Nesetem

11.7.2011 E21

Reportáž Vandy Kašové