Revoluce v biopalivech? Mořské řasy

Amsterdam - Nizozemští vědci hledají levný a účinný způsob, jak přeměnit mořské řasy na biopalivo. Pomocí nových technologií testují, jak zvýšit podíl olejů v řasách tak, aby z vodních ploch vytěžili co nejvíc. S komerční produkcí paliva třetí generace plánují začít do patnácti let.

Video Reportáž Petry Pakostové
video

Reportáž Petry Pakostové

Vodní řasy jsou podle holandských vědců plodinou budoucnosti. Na rozdíl od kukuřice nebo řepky se nečeká na sklizeň, řasy rostou během celého roku a rychleji, přičemž nepotřebují zemědělskou půdu. Mohou se také pěstovat kdekoliv, dokonce i v mořské vodě. „Z jednoho hektaru se dá za rok zpracovat 20 až 40 tisíc litrů biopaliva, z kukuřice dva a půl tisíce litrů. Zatím jsme schopni pěstovat řasy se čtyřicetiprocentním podílem oleje, snažíme se ovšem o šedesátiprocentní obsah - to by byl obrovský krok vpřed,“ prohlásil vedoucí výzkumu René Wijffels. 

Biopalivo může vzniknout i z řas
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Vědci hledají nejlevnější a zároveň nejvýnosnější způsob pěstování řas - jedna skupina se přiklání ke kultivaci v otevřených vodních plochách, druhá využívá uzavřené systémy. Nedaleko holandského města Wageningen testují druhou variantu. Konkrétně využívají trubicovou metodu. „Technologie, kterou právě zkoušíme, není energeticky náročná, ale sklizeň je nižší než u jiných metod. Obecně nejméně účinné je pěstování řas v otevřené nádrži, ze které se vytěží až dvacetkrát méně řas,“ řekl Wijffels. 

Biopalivo z řas bude stát miliardy

Rozvoj biopaliva z řas potrvá podle odborníků ještě zhruba deset až patnáct let. Jen v nejbližších letech si vyžádá investice za více než dvě miliardy dolarů. Největších pokroků dosahují vědci ve Spojených státech a ve Španělsku. Svůj výzkum má i Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, kde se využívají řasy z třeboňských rybníků.