Akcie ČSOB na burzu nezamíří

Praha - Belgická společnost KBC dnes v tiskové zprávě potvrdila, že neplánuje uvést menšinový podíl akcií tuzemské ČSOB na burzu. Žádá kvůli tomu Evropskou komisi o souhlas se změnou původní dohody a místo vstupu ČSOB na burzovní trh navrhuje prodej dvou dceřiných společností v Polsku a dalších aktiv.

Uvedení menšinového podílu akcií ČSOB na burzu bylo jednou z podmínek, které belgické bance umožnily v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard korun). KBC dnes uvedla, že „po pečlivém a důkladném zvážení“ společně s belgickými úřady předložila Evropské komisi návrh změn tohoto strategického plánu z roku 2009.

Generální ředitel KBC Jan Vanhevel:

„I nadále si pevně stojíme za bankopojišťovnickým modelem, který je základem naší strategie a který nadále rozvíjíme na svých domácích trzích. V rámci dobré obchodní praxe a reflexe racionálního řízení však nemůžeme a nesmíme zavírat oči před změnami kolem nás, zejména před měnícím se regulačním prostředím, dopadem účinnosti některých opatření zohledňovaných v našem původním plánu a trendem konsolidace, který se v nedávné době začal projevovat na polském finančním trhu.“


Původně chtěla skupina KBC na pražskou burzu uvést 30 až 40 procent akcií české ČSOB loni v dubnu či květnu, pak termín postupně odkládala. Mezitím se objevily spekulace o možném přímém prodeji ČSOB nebo její části, které ale skupina popřela. Podle zdrojů Hospodářských novin měly údajně o koupi zájem německá Deutsche Bank a francouzská BNP Paribas.

Nyní chce KBC zároveň upustit od emise maďarské K&H Bank Zrt. a prodeje a zpětného pronájmu centrály KBC v Belgii. Místo toho hodlá odprodat polské bankovní a pojišťovací dceřiné společnosti KBC Kredyt Bank a Warta a prodat nebo uvolnit vybraná aktiva ABS a CDO. Od úprav navrhovaných v žádosti KBC očekává uvolnění stejného objemu kapitálu jako v případě původně zamýšlených opatření.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je pro KBC nový záměr výhodnější. „KBC si ponechá celou ČSOB jako klíčové středoevropské aktivum, které má silnou tržní pozici v ČR, tím pádem i dobré podmínky pro solidní ziskovost. Rozhodnutí do určité míry ovlivnila i nová kapitálová pravidla Basel III, která mimo jiné omezují zahrnutí minoritních podílů do kapitálu banky, což výhodnost IPO (úpisu akcií) pro KBC snižuje,“ uvedl Hatlapatka.