Výnosy irských dluhopisů vystoupaly na maxima

Londýn - Výnosy irských státních dluhopisů dnes překonaly dosavadní maxima, navíc došlo i ke zvýšení výnosů řeckých obligací. Rekordní úroveň odráží reakci investorů na to, že mezinárodní ratingová agentura Moody's v úterý snížila irský rating o jeden stupeň na spekulativní úroveň. Současně se naopak snížily tlaky trhu na italské a španělské dluhopisy.

Výnos irských dluhopisů s desetiletou splatností vzrostl až o 0,61 procentního bodu na nové maximum 14,29 procenta. Řecké výnosy se zvýšily o 0,12 procentního bodu na 17,17 procenta. Obě země se loni dohodly na rozsáhlé finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), protože kvůli nárůstu výnosů dluhopisů přestaly být schopny si půjčovat peníze na státní výdaje na trhu.

Agentura Moody's srazila irský rating na „podřadnou“ úroveň podobně, jako o týden dříve srazila ještě níže portugalský rating. Podle agentury budou obě země stejně jako nyní Řecko potřebovat nový záchranný balík, a to v dohledné době.

Krok Moody's označila irská vláda, která má díky finanční pomoci peníze na provoz k dispozici do konce roku 2013, za zklamání. Sdělila, že dělá, co může, aby dala své finance do pořádku. Irský ministr hospodářství Richard Bruton dnes vysvětlil, že snížení ratingu bylo spíše vyvoláno strachem z vývoje v celé eurozóně, než z toho, že by Irsko nebylo schopné dostát svým závazkům.

Reakci Moody's opět kritizoval Barroso

Podobně jako předešlou degradaci portugalského ratingu i krok Moody's vůči Irsku opět ostře kritizoval šéf Evropské komise José Barroso. Vzhledem k tomu, že už ve čtvrtek EU a MMF oznámí své hodnocení postupu Irska v plnění podmínek úvěru, je podle názoru komise rozhodnutí Moody's „nepochopitelné“ a jeho načasování sporné.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na summitu EU k situaci v Libyi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Virginia Mayo

V průběhu minulého týdne investoři po snížení portugalského ratingu obnovili výprodej na trzích ohrožených zemí eurozóny, a dál tak eskalovali dluhovou krizi. Na trzích panují stále větší obavy, že krize by se mohla rozšířit i na velké ekonomiky jako Itálie, která je nejzadluženější zemí eura po Řecku a výraznější zvýšení úvěrových nákladů by ji vytěsnilo z finančních trhů.

Na 14leté maximum se v úterý dostal výnos italských dluhopisů se splatností deset let, konkrétně vystoupal až nad šest procent. Přiblížil se tak kritické hranici sedmi procent, nad níž by italská vláda už byla těžko schopna delší dobu financovat obsluhu svého dluhu. Itálie má dluh na 120 procentech hrubého domácího produktu.

Nakonec v úterý odpoledne výnosy italských a španělských obligací klesly zpět a dnes v poklesu pokračovaly. Trh tím reagoval na zprávy, že Evropská centrální banka (ECB) chystá nákupy těchto obligací.