Další roztržka v koalici: Návrh rozpočtu je katastrofa, tvrdí John

Praha - Ve vládní koalici to už zase vře. Klid vydržel sotva dva týdny. Věci veřejné se bouří proti návrhu rozpočtu na příští rok, o jehož podobě včera bez úspěchu diskutovali ekonomičtí ministři. Předseda nejmenší koaliční strany Radek John označuje situaci za velmi vážnou, návrhy, které měl v ruce, jsou podle něj katastrofické. Chybět podle něj budou peníze na stavby nových silnic a železnic. Nepříjemné budou také škrty v rozpočtu ministerstva školství.

„To, co je v koaliční smlouvě, chceme, aby bylo dodrženo, což jsou peníze na stavby silnic a dálnic a peníze do školství,“ zdůraznil v rozhovoru pro ČT24 John. Fond dopravní infrastruktury by měl podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) přijít o 14 miliard korun. Jeho rozpočet by měl být jen 33 miliard místo 47 miliard, které požadují Věci veřejné.

Video Radek John o návrhu rozpočtu
video

Radek John o návrhu rozpočtu

John se obává, že kvůli tomu budou chybět peníze na stavbu silnic i železnic. Těžko by se podle něj mohly zahájit nové projekty a Česká republika by mohla přijít i o miliardy z Evropské unie. Podmínkou přidělení evropských dotací je totiž domácí spolufinancování projektů.

Věcem veřejným se nelíbí ani to, že chce Kalousek sáhnout na rozpočet ministerstva školství. Na platy učitelů sice na jedné straně přidá čtyři miliardy, z jiných částí rozpočtu resortu ale miliardy zase odčerpá. „Čísla, která jsme dostali, v tuto chvíli považujeme za velký problém,“ prohlásil John.

Problém s rozpočtem mají podle Johna nejen ministři VV

„Myslím, že budou velice vážná jednání o rozpočtu, ale budou se týkat nejenom Věcí veřejných. Já si myslím, že všichni ministři vlády v tuto chvíli řeší vážný problém.“


ODS a TOP 09 se přesto zřejmě budou zdráhat na požadavky Věcí veřejných přistoupit. V koaliční smlouvě se totiž vláda zavázala, že deficit veřejných financí nepřekročí v roce 2012 3,5 procenta hrubého domácího produktu. To podle návrhu rozpočtu na příští rok znamená schodek ve výši 105 miliard korun. Pokud by se kabinet tohoto požadavku nevzdal, a přesto chtěl vyjít Věcem veřejným vstříc, musel by chybějící peníze vzít z jiných rozpočtových kapitol.

John považuje současnou verzi rozpočtu za pracovní a věří, že se ji ještě podaří upravit. O případných změnách musí nyní jednat vláda. Kdyby se konflikt nepodařilo urovnat, budou ho muset řešit lídři koaličních stran v rámci skupiny K9.