Googlu se druhý kvartál vydařil, zvýšil zisk o 36 procent

San Francisco - Americkému gigantu Google, který provozuje největší internetový vyhledávač na světě, se podařilo ve druhém čtvrtletí zvýšit čistý zisk na 2,51 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 43,2 miliardy korun). Proti stejnému období v loňském roce jde o nárůst o 36 procent a jedná se o výrazně lepší výsledek, než s jakým počítal trh. Akcie firmy tak zpevnily o více než 12 procent. Podle analytiků výsledky potvrzují, že internet je v USA jedním z mála ekonomických odvětví, kterým se velmi daří.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Anders Granberg

Googlu vzrostly tržby o 32 procent na devět miliard dolarů (asi 154,9 miliardy korun). Ve 13leté historii Googlu se jedná o první případ, co se firmě podařilo během jednoho čtvrtletí tolik utržit. Takzvané čisté tržby, které zohledňují platby partnerským webům, se zvýšily o 36 procent na 6,92 miliardy dolarů (asi 119,1 miliardy korun). To je skoro o 400 milionů dolarů více, než předpokládali analytici.

Larry Page, spoluzakladatel a šéf Googlu

„Pořád jsme jen v rané fázi toho, co chceme udělat. Naše nové produkty mohou Googlu dlouhodobě přinést obrovské obchodní aktivity, stejně jako to bylo s vyhledáváním… Máme i bohaté zkušenosti a víme, jak u jednotlivých produktů zajistit, aby vydělávaly.“


Pomůže Google+ ještě k vyšším ziskům?

Někteří investoři byli znepokojeni nástupem nových internetových firem, jako je Twitter nebo Facebook. Google nedávno odpověděl zavedením služby Google+ a doufá, že s ní prorazí. První výsledky jsou přitom docela uspokojivé; nový produkt, který cílí na uživatele sociálních sítí, zaujal už více než deset milionů lidí, dodává šéf firmy Page.

„Google by měl být v tomto čtvrtletí opět považován za růstový podnik,“ vyjádřil se k výsledkům analytik společnosti Stifel Nicolaus Jordan Rohan. „Kombinace mobilního vyhledávání, Androidu, smlouvy u reklamy, YouTube i hlavní služby vyhledávání, to všechno si vede dobře. Google už není firmou s jedním úzkým záběrem,“ vysvětlil.

I akcionáři se teší z vyššího zisku

Na 7,68 dolaru vystoupil zisk na akcii, a to z předchozích 5,71 dolaru, kde byl před rokem. Pokud by se nebraly v úvahu náklady na zaměstnanecké akcie a některé další položky, pak by zisk na akcii vystoupal až na 8,74 dolaru. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že Google vydělá 7,85 dolaru na akcii.

Společnost zveřejnila výsledky až po skončení řádného obchodování. Během něho její akcie oslabily o více než 1,7 procenta, ovšem klesal celý trh. Po zveřejnění výsledků akcie vystřelily prudce vzhůru a nakonec udržely zisk 12,62 procenta. Dostaly se tak nad 595 dolarů. K výstupu na roční maximum jim ale pořád ještě chybí asi deset procent.