Banky nesmí účtovat poplatek za vklad v hotovosti

Praha – Tuzemské banky nesmí od července na základě zákona o oběhu bankovek a mincí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Podle serveru kvůli zákazu ruší tento poplatek poslední banky, které jej u běžného účtu dosud vybíraly. Poštovní spořitelna nicméně našla způsob, jak poplatek účtovat i nadále.

GE Money Bank přestala poplatek za vklad hotovosti na pobočce účtovat ihned s účinností zákona, ČSOB jej klientům odpustí s měsíčním zpožděním. Poplatek za vklad hotovosti na přepážce nicméně nezruší Poštovní spořitelna, která působí jako samostatná značka v rámci ČSOB. Ke splnění zákonné povinnosti totiž Poštovní spořitelně stačí, že klientům umožňuje vložit hotovost bezplatně prostřednictvím vkladových automatů.

ČNB postup Poštovní spořitelny připouští

Podle České národní banky, která na dodržování zákona dohlíží, takový postup postačí. „Banka splní zákonnou povinnost, umožní-li na pobočce přijímat hotovost bezplatně alespoň jedním způsobem,“ uvedla Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB. Zároveň ale dodala, že způsob uplatňovaný Poštovní spořitelnou není podle ČNB zcela vhodný.

16:9
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Hynek Glos

Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet patřil v Česku k nejkritizovanějším bankovním platbám. Byl dokonce zvolen nejabsurdnějším bankovním poplatkem za rok 2009 v anketě serveru bankovnipoplatky.com. Už tehdy ho ale klientům neúčtovala většina tuzemských bank.

Vyšší limit pro výměnu mincí

Novela zákona současně zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu mincí či bankovek, pokud jsou roztříděné podle nominálních hodnot. Zatímco dosud bylo možné bez poplatku vyměnit až 50 kusů jedné nominální hodnoty, nyní se limit zvyšuje na 100 kusů. Také na tuto změnu podle serveru reagují banky ve změnách sazebníků. Přinejmenším Česká spořitelna však chce poplatky vybírat ještě další dva měsíce po účinnosti nového zákona.