V archivu Sazky chybí zásadní záznamy z jednání

Praha - V Sazce chybí nejdůležitější dokumenty z doby, kdy se rozhodovalo o její budoucnosti. Z archivu, který firma musí vést, zmizely záznamy z jednání představenstva. Jeho někdejší místopředseda Roman Ječmínek to vidí jako signál, že se bývalé vedení společnosti chovalo nezákonně.

Dokument o nezákonné půjčce nebo materiál, ve kterém Aleš Hušák přiznává úpadek - nic z toho v Sazce po odchodu jejího šéfa nezůstalo. „Podařilo se nám zjistit, že zmizely materiály z mimořádných představenstev minimálně od začátku roku,“ konstatovala mluvčí Sazky Lenka Tichá. 

Ze Sazky zmizela rovněž většina zvukových záznamů. Podle informací České televize ale tým insolvenčního správce část poškozených nahrávek objevil a nyní se je snaží zrestaurovat. U některých dnes chybících dokumentů si navíc v minulosti tajně pořídil kopie Roman Ječmínek. Problematická smlouva o úvěru od společnosti Gladiolus je mezi nimi.

Roman Ječmínek, bývalý místopředeseda představenstva Sazky:

„Smlouva s Gladiolusem hodlala manipulovat s podstatou majetkovou v období insolvenčního řízení. Jen to deklaruje, že se vedení v čele s Hušákem chtělo chovat naprosto nezákonně. Nebudu podávat trestní oznámení, stačí mi, že jsem na nezákonnost upozornil a že soud mé pochybnosti uznal.“


Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Reportáž Zuzany Luňákové

ud:18.7.2011

Rozhovor s Romanem Ječmínkem

Sazka nechtěla ručit svým majetkem, ale nemovitostmi dceřiných společností. „Zůstává otázkou, jestli to celé není obcházení zákona, že dlužník sice sám nedává vlastní majetek, ale dává majetek někoho, koho plně ovládá,“ poznamenal právník Bohumil Havel. K odcizení dokumentů ze Sazky mohlo dojít ještě před nástupem insolvečního správce. Současné vedení Sazky ale nemá k podání žaloby dostatek důkazů. 

Akcionáři Sazky, jimiž jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, budou v úterý volit nové vedení loterijní firmy, valná hromada by z představenstva měla odvolat Hušáka. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Hušák se proti vyhlášení konkurzu odvolal, nyní se čeká na rozhodnutí vrchního soudu.