Pozor na vitamíny, některé mohou ohrozit zdraví

Praha – Některé vybrané doplňky stravy, jako jsou třeba vitamíny, obsahují nepovolené látky nebo alergeny. Látky v dalších zase neodpovídají etiketě. Státní zemědělská a potravinářská inspekce letos zkontrolovala přes osmdesát z nich a nevyhovovalo více než třicet. Inspekce radí obezřetnost při nákupu.

Vitamíny bez dostatku vitamínů nebo chrom bez dostatku chromu - některé potravinové doplňky obsahují daleko méně látek, kvůli kterým si je lidé kupují. Nebo naopak obsahují něco, co může ohrozit zdraví. „Za letošní rok bylo odebráno přes 80 vzorků a počet nevyhovujících se blíží již ke čtyřiceti procentům,“ řekl Michal Spáčil, mluvčí inspekce. 

Některé preparáty obsahují třeba barviva, alergeny nebo rostliny, které se vůbec nesmějí prodávat. „Pokud se týká těch zakázaných látek, zjišťujeme třeba anabolické steroidy, hormony nebo dezinfekční látky, které jsou vhodné jenom pro dezinfekci vody,“ podotkla Jitka Dvořáková, vedoucí oddělení SZPI v Praze. 

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Z testovaných výrobků hlavně v poslední době nejčastěji nevyhovují ty zakoupené na internetu. „Do lékáren chodí většinou doplňky stravy od renomovaných výrobců a prověřených distributorů. Pravda je, že nemáme moc možnost zjistit rozdíl mezi tím, co je deklarováno na obalu, a tím, co slibuje distributor,“ konstatoval mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček. 

Zatímco léky musejí před zahájením prodeje projít i několikaletým testováním. U doplňků stravy hygienici pouze prověří, jestli výrobek není jedovatý. Potravinářská inspekce doporučuje, aby si lidé při nákupu, především na internetu, dávali pozor a drželi se raději osvědčených výrobců.