Němci testují „Němý“ a výkonný elektromobil

Mnichov - Během pěti let by se měl dostat na trh městský automobil poháněný elektřinou s dojezdem 100 kilometrů. Na rozdíl od podobných typů vozů využívá veškerou energii z elektromotoru jen pro svůj pohyb a mnichovská univerzita už testuje jeho prototyp. Hlavními lákadly automobilu zkonstruovaného výhradně na půdě univerzity jsou rychlost a ekonomická jízda. Designéři se soustředili na nízkou váhu, zajištění stability a vysokou bezpečnost. Vývojářský tým proto zvolil konstrukci z uhlíkových vláken.

Michael Graf, vedoucí výzkumného projektu dynamiky auta

„Chtěli jsme sestrojit městské auto, které může ujet 100 kilometrů. Jeho maximální rychlost je 120 kilometrů za hodinu. Zvláštní na něm je točivý moment. Vnější kolo se otáčí víc, a tím mi pomáhá při řízení v zatáčce.“


Do auta z mnichovské Technické univerzity s označením „Němý“ se vejdou dva cestující. I s bateriemi váží půl tuny. Energii potřebnou například na vytápění získává vůz z malé nádrže s bioethanolem. Navigační služby, informace o dopravě ale i zábavu poskytuje spojení s centrálním serverem. 

„Podle plánů by se elektromobil měl na trhu objevit do pěti let. Myslíme si, že při produkci 25 tisíc aut může být pro zákazníky dostupný za devět až deset tisíc euro,“ říká vedoucí výzkumného projektu dynamiky auta Michael Graf. 

Elektromobil s označením \"Němý\"
Zdroj: mute-automobile.d

Mnichovské „Němé“ auto se objeví už v září na frankfurtském autosalonu. Jeho vývoj nezastřešuje žádná z nejznámějších značek, konstruktéři přesto věří, že může mít na trhu velký úspěch. 

O konstrukci automobilu na alternativní zdroje energie se závodí po celém světě. Naposledy uvedli prototyp solárního vozu vědci z íránské univerzity Azad. Veřejnosti ho chtějí představit při australském závodu solárních automobilů v říjnu.

Video \"Němý\" elektromobil
video

\"Němý\" elektromobil