Hypotéky jsou stále víc v kurzu

Praha  - Objem nově poskytnutých hypoték v letošním prvním pololetí meziročně stoupl o 18 miliard, tedy zhruba o 45 procent, na více než 55 miliard korun. Vyplývá to ze dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Tato sazba v červnu klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 procentního bodu na 4,14 procenta. ČSOB reaguje na zvýšenou poptávku o vlastní bydlení výhodnou úrokovou sazbou, která pro hypotéky do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti při fixaci 3 roky činí 3,89 procenta.

V samotném červnu poskytly tuzemské banky 7004 hypotečních úvěrů na bydlení, což je nejvíce za poslední tři roky. Nových hypoték bylo sjednáno víc naposledy v červnu 2008. Celkový objem sjednaných hypoték stoupl na 11,765 miliardy korun. Vzrostla také průměrná výše hypotečního úvěru, a to o 32.812 korun na 1,68 milionu korun. 

Pokles Hypoindexu byl podle analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla způsoben snížením úrokových sazeb napříč fixacemi. Nejvíce k poklesu přispěly tříleté fixace, jejichž průměrná hodnota se přiblížila pětiletým fixacím. „Klesající úrokové sazby lákají zájemce o vlastní bydlení. Spolu s hrozbou zvýšeného DPH je pro koupi nemovitosti opravdu vhodná doba. A to jak na běžné užívání, tak i jako investici,“ uvedl.

Ivana Bohatcová, manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB: 

„Vše nasvědčuje tomu, že letošní rok by mohl překonat rok 2006, kdy byly poskytnuty hypotéky v celkovém objemu 99 miliard korun. Rekordním rokem byl rok 2007, kdy banky poskytly občanům hypotéky za 145 miliard korun. Aktuální situace kombinující výhodné ceny nemovitostí a nízké úrokové sazby představuje lákavou a také zajímavou příležitost pro všechny zájemce o vlastní bydlení.“


Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.