Hypermarkety Globus testují platby mobilem

Praha – Pilotní projekt placení nákupů pomocí mobilních telefonů, do kterého se zapojily čtyři stovky klientů společností Telefónica, Citibank a Komerční banka, byl dnes zahájen ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Chotíkově u Plzně. Zkušební fáze bezkontaktních mobilních plateb zde potrvá půl roku. Do standardní nabídky by se platební karty nahrané na SIM kartu mobilního telefonu měly v Česku dostat v roce 2012. Mobilní platby zajímají třeba i T-Mobile, který chce ještě letos spustit svůj vlastní projekt.

K nakupování už nebude nutná peněženka plná karet, stačit by měl mobilní telefon – to je blízká budoucnost placení v obchodech. Mobilní platby jsou největším operátorským tématem letošního roku a líbí se i bankám. „Pro rok 2014 předpokládáme, že by objem plateb mobilem měl přesáhnout dvacet miliard korun,“ podotkl Sirus Zafar, ředitel oddělení platebních karet v Komerční bance. Již nyní běží pilotní projekty po celé Evropě. Velká očekávání jsou od novinky v Londýně, kde se operátoři společně s bankami chtějí postarat o mobilní platby během olympiády.

Mobilní platby jsou na bázi technologie NFC, kdy je transakce potvrzena pouhým přiložením mobilního telefonu k platebnímu terminálu. Díky tomu by se mělo zrychlit placení nákupů, což přispěje ke zkrácení front u pokladen. Platební aplikaci, která je nahrána na SIM karty mobilních telefonů operátora Telefónica, poskytla Visa Europe.

„Platby mobilem nabízejí uživateli vysoký standard komfortu, rychlosti a bezpečnosti. Obchodníkům zase přináší nový systém obsluhy klienta,“ zdůraznil manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. Podle Miroslava Exnera ze společnosti Globus ČR bezkontaktní platby umožní rychlé odbavení zákazníků u pokladen: „Včasné osvojení bezkontaktních plateb považuje Globus za nespornou výhodu pro zákazníky i náskok před konkurencí.“

Globus
Globus

Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank 

„Vzhledem ke stále stoupající oblibě chytrých telefonů a technologickému pokroku v telekomunikačním i bankovním sektoru máme za cíl přenést pilotní část projektu co nejdříve mezi reálné uživatele a zajistit, aby byla služba dostupná pro všechny klienty v ČR.“ 


V současnosti zažívá technologie NFC prudký rozvoj. Její podporu přislíbila většina velkých výrobců mobilních telefonů. V roce 2014 se očekává, že pro NFC platby bude na světě k dispozici přes 260 milionů terminálů. V Česku plánuje na příští rok komerční spuštění mobilních plateb také konkurenční operátor T-Mobile.

Video Reportáž Jendy Beránka
video

Reportáž Jendy Beránka