Ekonomika v Německu láme rekordy

Berlín - Německá ekonomika roste nejrychleji v Evropě. Lidí bez práce je v Německu méně než tři miliony, což je nejlepší výsledek od sjednocení země navzdory pokračujícím problémům na jihu Evropy i slabší poptávce z Japonska a Spojených států. Za první polovinu roku tak stát vybral na daních o devět procent víc než vloni.

Klíčem k současnému německému úspěchu je tamní strojírenský a automobilový průmysl, především pak jeho zaměření na vývoz. V tuto chvíli se jedná o věci, které požadují rychle rostoucí ekonomiky v Asii a jižní Americe. Kromě toho posiluje země i svoji pozici na trzích v eurozóně. 

Na rozdíl třeba od Španělska nebo Itálie totiž mzdy v Německu v posledních deseti letech prakticky nerostly. Díky tomu je německé zboží levnější a na evropských trzích jde lépe na odbyt. Hospodářství v tuhle chvíli pomáhá rovněž slabší euro a uvolněná měnová politika Evropské centrální banky. Platí tak, že čím lépe se daří německým dluhopisům, tím levnější je pak financování pro německou vládu a potažmo pro německé podniky. 

Dobrá kondice německé ekonomiky prospívá i Česku. V porovnání se západním sousedem ale roste tuzemská ekonomika jen zhruba polovičním tempem. „Hlavním důvodem je určitě slabá domácí poptávka. Na rozdíl od Německa zatím v České republice neroste spotřeba domácností a v podstatě jen velmi málo rostou investice,“ konstatoval Petr Dufek, analytik ČSOB. 

Oživení se v Česku navíc stále opírá jen o průmysl. Zatímco třeba ve službách pracovní místa stále zanikají, průmyslové obory zaměstnávají oproti minulému roku o třicet tisíc lidí víc.