Na důchody chybělo po prvním pololetí 23 miliard

Praha - Po prvních šesti měsících letošního roku se důchodový účet ocitl v deficitu 23,1 miliardy korun, což je o 4,8 miliardy korun více než loni. Na důchody se sice podařilo získat více než ve stejném období roku 2010, ale podstatně vzrostla také částka, kterou stát na důchody vydal. Naopak na dávky nemocenského pojištění se vybralo o 0,5 miliardy korun více, než se vynaložilo.

Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Pavla Gejdoše dosáhly příjmy z pojistného na důchodové pojištění vybrané ke konci června výše 157,3 miliardy korun, tedy o 6,5 miliardy více než loni. Na starobních, pozůstalostních a invalidních důchodech však ČSSZ vyplatila 180,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 11,3 miliardy korun.

ČSSZ vybrala na pojistném na nemocenské pojištění ke konci června letošního roku 12,2 miliardy korun. Výdaje na dávky nemocenského pojištění, tedy na nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství činily 11,7 miliardy korun.

Peníze
Peníze

Kompletní účet sociálního pojištění, který zahrnuje důchody a nemocenské, tak byl v deficitu 22,6 miliardy korun. „Příjmy z pojistného na důchodové a na nemocenské pojištění jsou příjmy státního rozpočtu,“ upozornil v té souvislosti Gejdoš. Ze státního rozpočtu ČSSZ každoročně dostává prostředky na výplatu dávek sociálního pojištění nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období na pojistném na sociální zabezpečení vybrala. Důchodci se tedy o své důchody bát nemusí.

Navíc uvedené částky se týkají pouze důchodového a nemocenského pojištění v působnosti ČSSZ. Neobsahují výdaje na dávky nemocenského a důchodového pojištění poskytované v působnosti ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti.