Banky v EU by řecký dluh nemusel tolik bolet

Londýn – Největší evropské banky možná nepřijdou v souvislosti s novým záchranným plánem pro Řecko o tolik peněz, jak se očekávalo. Podle analýzy ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) by se celkové ztráty 90 bank, které nedávno prošly zátěžovými zkouškami, mohly pohybovat od sedmi miliard do 14 miliard eur (od 171 miliard do 342 miliard Kč).

List analyzoval právě výsledky zátěžových zkoušek a bral v úvahu i podmínky, za kterých bude Řecku poskytnuta nová pomoc. Ta počítá s částkou asi 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč), ke které vedle zemí eurozóny přispěje i Mezinárodní měnový fond (MMF). Dohoda předpokládá, že držitelé řeckých státních dluhopisů přistoupí na výměnu těchto papírů.

Předpokládané ztráty, z nichž téměř dvě třetiny by utrpěly řecké banky, jsou mnohem nižší, než se obávala většina analytiků a investorů. Obavy, že banky by v případě státního bankrotu Řecka utrpěly obrovské ztráty, kolují Evropou už více než rok. Skutečné ztráty ale podle WSJ kapitálové rezervy většiny bank až tolik nesníží.

Za nižším rozsahem ztrát, než jakého se analytici obávali, je částečně také nižší pokles nominální hodnoty řeckých státních dluhopisů. Podle použité metodiky výpočtu se hodnota většiny těchto papírů sníží od deseti do 21 procent, zatímco tržní ceny řeckých dluhopisů počítaly se ztrátami často o více než 50 procent.