Trh komerčních nemovitostí letos ožívá

Praha - Na českém trhu podnikatelských nemovitostí se za celý letošní rok uskuteční obchody zhruba za 1,5 miliardy eur, tedy za 37 miliard korun. Výhled, který dnes zveřejnila realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle (JLL), je o půl miliardy eur vyšší než na začátku roku. Na začátku roku firma odhadovala letošní realitní investice na úrovni zhruba jedné miliardy eur.

„Pozitivní postoj investorů vůči České republice přetrvává a v kontextu stávajících problémů mnoha zemí Evropy jsou země střední a východní Evropy atraktivní především díky své relativní stabilitě a růstovému potenciálu,“ uvedli analytici JLL.

Objem investic do tuzemských komerčních nemovitostí se podle JLL ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 25 procent na 180 milionů eur (přibližně 4,4 miliardy korun). Za celé pololetí potom investoři nakoupili kancelářské budovy, sklady a obchodní centra za 650 milionů eur (zhruba 15,9 miliardy korun).

George Lewis, vedoucí investičního oddělení JLL:

„Pro řadu investorů je tady pozitivní ekonomický výhled oproti vyspělým západoevropským zemím, které jsou tak trochu za zenitem. V Evropě je navíc řada zemí, které investory odrazují kvůli mimořádným dluhovým problémům. Ekonomiky, jako je Česká republika nebo Polsko, mají navíc ceny mnohem lepší než ve Francii či Německu.“


Podle nedávno zveřejněných čísel poradenské firmy CB Richard Ellis, která používá jinou metodiku než JLL, se v Česku v první polovině roku uskutečnily realitní transakce za 723 milionů eur, tedy asi 18 miliard korun. To je víc než za celý loňský rok.