Vymáhání dluhů napříč unií má být jednodušší

Brusel - Evropská komise přišla s návrhem celoevropského soudního příkazu, a proto by vymáhání dluhů v zemích Evropské unie mohlo být pro firmy i lidi jednodušší. Příkaz by měl přeshraniční procesy výrazně urychlit a zjednodušit.

Podvodníci, kteří nezaplatí za dodané zboží, často přelévají majetek z jedné země do druhé a schovávají peníze na různých účtech. To by měl změnit návrh Evropské komise. „Podniky potřebují jednoduché řešení – příkaz k obstavení účtu platný v celé Evropě, aby peníze zůstaly tam, kde jsou, dokud soud nerozhodne o splacení dluhu,“ jak vysvětluje eurokomisařka Viviane Redingová. 

Podle odhadů komise se dnes s problémy přeshraničních dluhů potýká milionu malých a středních podniků. Některé ale raději své pohledávky odepíšou, než aby se pouštěly do složitých a nákladných soudních sporů v zahraničí.  

Zástupci tuzemských firem nápad komise vítají, ale zůstává otázkou, jak by fungoval v praxi. Problémem může totiž být nezpochybnitelnost pohledávky. „Máme trochu obavy z toho, že by toto mohlo být zneužito v pozici dlužníka taky v konkurenčním boji, protože mu může být kvůli malé částce obestaven celý účet třeba na dobu dvou tří měsíců,“ říká ředitelka Asociace malých a středních podniků ČR Eva Svobodová. 

Pozor na zneužití, bojí se právníci

I někteří právníci vidí možné úskalí nejen v této oblasti. „Jde o to, jaké bude nastavení parametrů. Zda-li opravdu bude příkaz funkční v tom smyslu, že se ho věřitelé domůžou, že soudy v různých evropských státech budou blokovat peněžní prostředky, a věřitelům to opravdu pomůže,“ uvádí advokát z kanceláře Dvořák a spol. Stanislav Servus. 

Návrh by mohl podle komise pomoci například i s vymáháním alimentů z jiných zemí. Takových případů se v unii vyskytuje přes 67 tisíc.