Kam putují peníze z povodňové daně?

Praha - Už víc než půl roku lidé v Česku ze svých výplat odvádějí sto korun na úhradu povodňových škod. Státní kasa už tak vybrala zhruba dvě miliardy korun. Podělila se o ně hned tři ministerstva – pro místní rozvoj, životního prostředí a zemědělství. Žádné z nich však prozatím není schopné oficiálně uvést, kolik peněz si z povodňového fondu ukrojilo a na co peníze budou použity. Sdílnější byl pouze rezort zemědělství.

Solidární stovkou příspívá letos na financování povodňových škod každý, kdo měsíčně vydělá víc než 9 800 hrubého. Přechodnou daň zavedl stát na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách. Podle odhadů ministerstva financí takto do konce června do státního rozpočtu dorazily zhruba dvě miliardy a během celého roku by stát takto měl vybrat dvojnásobek.

Detailnější informace o využití speciální povodňové daně ale podle serveru idnes.cz nelze zjistit. Ani jedno z ministerstev totiž nedokázalo, či nechtělo na otázku použití peněz jednoznačně odpovědět. „Prostředky z rozpočtované položky jsou průběžně převáděny výhradně na protipovodňové účely do kapitol příslušných ministerstev, které realizují a financují konkrétní programy. Není třeba se obávat, že by došlo k použití na jiné účely,“ odpověděl serveru mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Konkrétněji nedokázalo odpovědět ani ministerstvo pro místní rozvoj. „Ministerstvo nevede a ani nemůže vést statistiku, kolik z těchto prostředků je z výnosu takzvané povodňové daně,“ dodal Jan Dvořák z odboru komunikace ministerstva. Konkrétní částku podle serveru uvedlo pouze ministerstvo zemědělství. Z vybraných peněz bude letos rozdělovat 364 tisíc korun.