Španělský tisk: Dohody o řecké pomoci se míjí účinkem

Brusel - Dohoda mimořádného summitu eurozóny o novém záchranném programu pro Řecko už nefunguje. Píše o tom dnes španělský deník El Pais s odvoláním na řadu špatných zpráv, kterým musí od začátku tohoto týdne evropská jednotná měna čelit. Výnosy španělských a italských dluhopisů, které značně zdražují financování dluhu obou zemí, opět citelně rostou. Dnes ráno se dokonce nachází na úrovních, kde se naposledy objevily před konáním vrcholné schůzky politiků měnové unie.

Taková úroveň je přitom neudržitelná a podle španělského deníku znamená, že by obě země za čas musely využít současného záchranného fondu eurozóny (EFSF). Ten mohl pomoci menším ekonomikám, jakými jsou Řecko, Irsko a Portugalsko. Na záchranu Španělska a Itálie peníze nemá, mimo jiné i proto, že politici na summitu rozšířili pravomoci EFSF, ale navýšit objem finančních prostředků v něm odmítli.

Vývoji na finančních trzích v pondělí příliš nepomohly ani zprávy agentury Bloomberg, podle níž dohoda o novém záchranném programu pro Řecko čelí mnoha problémům ve slovenském parlamentu, který by jí mohl případně odmítnout. Negativním zprávám však vévodil krok agentury Moody˙s, která snížila rating Řecka o tři stupně na Caa. Bankrot země je tak téměř stoprocentní.