Sazka platila Chvalovského firmě za poradenství

Praha – Sazka zaplatila firmě bývalého předsedy fotbalového svazu Františka Chvalovského 178 milionů korun za poradenství. Tvrdí to Hospodářské noviny. Podle deníku měla firma zpracovávat analýzy zahraničních trhů. Známý je jen jeden výsledek této spolupráce, a to převzetí ukrajinské národní loterie, které ovšem skončilo arbitráží. Celkově vyplatil český loterijní gigant za nejasnou poradenskou činnost přes 230 milionů korun. Peníze většinou končily ve firmách s neznámými vlastníky, například ve Španělsku, Británii, Maďarsku, ale i Česku. Sazka propustila za tři měsíce přes stovku zaměstnanců. Snížila také počet ředitelských pozic z deseti na šest. Cílem je zeštíhlení firmy.

Podle deníku měla Sport Financiera pro Sazku zpracovávat analýzy zahraničních trhů. Jediným dnes známým výsledkem této spolupráce je ale neúspěšný pokus o převzetí Ukrajinské národní loterie (UNL), který skončil arbitráží, píše list. Sport Financiera dodnes pro Sazku neúspěšně vymáhá po majoritním vlastníkovi UNL přes 30 milionů korun smluvní pokuty. „S návrhem vstoupit do UNL přišel za Sport Financeiru někdy v roce 2005 osobně Chvalovský, který se znal s vlastníkem akcií UNL, a nabízel zprostředkování obchodu,“ řekl listu jeden z dlouholetých spolupracovníků bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka. 

Chvalovský byl nedávno odsouzen - za úvěrový podvod

Tým konkurzního správce Sazky Josefa Cupky nyní platby odeslané v minulosti Chvalovského firmě, kterou podle rejstříku ovládají najatí právníci, prověřuje. „Experti zkoumají, zda vyplacené částky odpovídaly plnění dodávanému v rámci projektu,“ uvedla mluvčí Sazky Lenka Tichá. Stanovisko Františka Chvalovského, který byl nedávno odsouzený za úvěrový podvod, se listu získat nepodařilo. 

Sazka je od konce května v konkurzu a nyní ji řídí tým insolvenčního správce. Firma se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.