Akcie ČSOB na tuzemské burze budou chybět

Praha – Akcie tuzemské ČSOB na burze nebudou. Belgická skupina KBC se rozhodla, že je na burzu neuvede, jak původně plánovala. Se změnou strategického plánu již vyslovila souhlas i Evropská komise. Banka tak například prodá polské bankovní a pojišťovací společnosti KBC Kredyt Bank a Warta, menšinový podíl akcií ČSOB na burzu naopak neuvede.

KBC plánovala na pražskou burzu uvést 30 až 40 procent akcií ČSOB již loni v dubnu či květnu. Pak ale termín postupně odkládala. Mezitím se objevily spekulace o možném přímém prodeji ČSOB nebo její části, které ale skupina popřela. Rozhodnutí ČSOB neuvést na burzu údajně ovlivnily změny v regulace odvětví a obtíže s umístěním podílu maďarské společnosti K&H Bank Zrt.

Generální ředitel KBC Jan Vanhevel:

„Odprodej našich bankovních a pojišťovacích aktivit v Polsku nám navíc pomůže stát se koncentrovanější a méně komplexní skupinou za pokračujících rozsáhlých úspor z rozsahu. Tím, že si ponecháme své podíly v českých (ČSOB) a maďarských (K&H) bankách, máme otevřené dveře k možnostem pro budoucí růst.“


Uvedení menšinového podílu akcií ČSOB na burzu přitom bylo jednou z podmínek, které belgické bance umožnily v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard korun). „Očekáváme, že nová opatření nám pomohou státní podporu splatit včas tak, jak bylo dohodnuto s Evropskou komisí, aniž by byly ohroženy základy naší strategie,“ dodal Vanhevel.

Odborníci jsou zklamaní

Analytici jsou záměrem KBC zklamaní. „Rozhodně je to pro tuzemské investory zklamání, protože pražská burza dlouhodobě trpí nedostatkem nových úpisů akcií, o takto velkých a investorsky atraktivních firmách jakou je ČSOB nemluvě,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Přesto Hatlapatka uznává, že je nový záměr pro skupinu výhodnější. „KBC si ponechá celou ČSOB jako klíčové středoevropské aktivum, které má silnou tržní pozici v ČR, a tím pádem i dobré podmínky pro solidní ziskovost. Rozhodnutí do určité míry ovlivnila i nová kapitálová pravidla Basel III, která mimo jiné omezují zahrnutí minoritních podílů do kapitálu banky, což výhodnost IPO (úpisu akcií) pro KBC snižuje,“ uvedl již dříve analytik.

KBC je jednou z předních evropských finančních skupin. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a Rusku. Skupina zaměstnává zhruba 60 tisíc lidí a má asi 12 milionů klientů. V prvním čtvrtletí čistý zisk skupiny KBC prudce stoupl na 821 milionů eur (20 miliard korun) ze 442 milionů eur před rokem. ČSOB patří k největším tuzemským bankovním skupinám. Do skupiny ČSOB patří vedle banky i například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, penzijní fondy Progres a Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing. Samotná banka ČSOB má více než tři miliony klientů.