Čeští zelináři dostanou za E. coli šest milionů korun

Brusel – Více než šest milionů korun dostanou čeští zelináři od Evropské unie jako odškodnění za ztráty, které jim způsobil výskyt nebezpečné střevní bakterie E. coli (EHEC). Kompenzace ve výši 261 000 eur tak prakticky odpovídá požadavku 6,5 milionu, který čeští zelináři do Bruselu vznesli.

„Platby by měly být podnikům, které požádaly o podporu Evropské unie, uhrazeny do 15. října letošního roku. Podle nařízení Evropské komise si zemědělci mohli požádat o výjimečnou podporu na salátové okurky, rajčata, papriky, saláty a endivie (štěrbák) a také cukety,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. U českých zemědělců se podle něj kompenzace týkají pouze okurek a salátu, ostatní plodiny totiž v době aféry kolem bakterie EHEC v Česku ještě nerostly.

Evropa rozdělí 5,5 miliardy korun

EU rozdělí mezi farmáře jako odškodnění celkem 227 milionů eur (téměř 5,5 miliardy korun). Vůbec největší podíl na vyplacené částce získají Španělé, jejichž zemědělci se původně ocitli v podezření, že zdrojem nákazy jsou právě jejich produkty, konkrétně okurky.

Tato informace se ovšem nakonec ukázala jako nepravdivá a za „viníka“ nákazy byla označena semena pískavice pocházející z Egypta.  Španělští zemědělci získají celkem 71 milionů eur, tedy 1,7 miliardy korun. Druhá největší částka - 46,3 milionu eur - připadne Polákům.

Všechny nároky farmářů na kompenzaci měla původně pokrýt částka 211 milionů eur, ale po jejich přepočítání Evropská komise dospěla k číslu 227 milionů eur a navrhla zvýšení pomoci. Členské státy EU s tímto krokem dnes souhlasily, evropská sedmadvacítka tak bude moci uspokojit všechny žadatele o pomoc. „Navýšení rozpočtu zajistí, že našim zemědělským producentům se dostane patřičné podpory v těchto ekonomicky těžkých časech,“ uvedl eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos.

Na mimořádnou unijní podporu dosáhnou pěstitelé okurek, rajčat, salátu, cuket a paprik, jejichž produkty musely být kvůli nákaze staženy z pultů v období od 26. května až 30. června. Výše odškodnění se pohybuje ve výši maximálně poloviny prodejní ceny.