Apple je bohatší než americká státní pokladna

New York - Společnost Apple v současnosti disponuje vyšším množstvím peněz než americká vláda. Na to, že „strýček Sam“ je chudý bratr Applu, upozornili novináři kanadského deníku National Post s odvoláním na aktuální údaje amerického ministerstva financí a výsledky Applu za poslední čtvrtletí. Navíc americké vládě zbývají peníze už jen na několik dní, pokud jí Kongres nenavýší strop pro státní dluh.

„I když je vysoce nepravděpodobné, že by prezident Barack Obama očekával od zakladatele a šéfa Applu půjčku, stalo se ve čtvrtek faktem, že největší světová technologická společnost má více hotovosti, než kolik ještě může nejmocnější demokracie na světě utratit,“ poznamenal deník.

Podle čtvrtečních údajů amerického ministerstva financí má státní pokladna k dispozici 73,768 miliardy dolarů. V případě, že jí zákonodárci neposkytnou další peníze, nebudou moci USA po 2. srpnu platit všechny svoje závazky. Apple, který mimo jiné vyrábí populární telefony iPhone a tablety iPad, pak ve výsledcích za poslední čtvrtletí uzavřeném na konci června uvedl, že má na účtu 75,876 miliardy dolarů.

USA
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Michael Reynolds

Zároveň však National Post podotkl, že obě čísla nejsou přímo srovnatelná. Zatímco jedno představuje informace o finančním prostoru, který ještě má americká vláda, druhé představuje hromadu peněz, které firma z kalifornského Cupertina má ve své bilanci. Ovšem srovnání svědčí o tom, jak silnou se firma Apple stala od uvedení iPhonu v roce 2007. Na počátku tohoto týdne její akcie poprvé v historii překročily cenu 400 dolarů za kus.

V noci na dnešek mezitím američtí politici pokračovali v dosud bezvýsledných jednáních o navýšení stropu pro státní dluh. Stále nedokážou najít společnou řeč ohledně toho, o kolik zadlužení země vzroste a jakými úsporami to doprovodí. Přestože zprvu demokraty a republikány dělil důraz na podobu úspor a zvýšení daní, nyní je celý spor zcela nepřehledný. Obě strany se nedokážou shodnout, i když nyní obě navrhují v podstatě stejné úspory bez zvýšení daní. Lhůta pro dohodu se navíc stále krátí.