Kanada zeje prázdnotou, pro turisty je drahá

Ottawa – Zemi javorového listu chybí turisté. Posilující kanadský dolar dělá z Kanady pro její návštěvníky drahou zemi. Američané, ze kterých tamní cestovní ruch dosud profitoval nejvíce, navíc od vypuknutí krize také výrazně ubyli. Kanadští podnikatelé si stěžují na menší zisky z turismu stále častěji. Brzy nejspíš dojde i na kanadské exportéry. Tamní zboží totiž bude pro obyvatele Spojených států příliš drahé.

Majáky, rybářské lodě a přírodní scenérie už Američany nelákají, nebo si nejspíš takovou dovolenou ze strachu upírají. Například Peggy's Cove bylo jednou z jejich nejoblíbenějších destinací. Teď jsou tady ale jen místní. „Před dvěma lety 50 procent našich prodejů tvořili Američané, dnes tu žádní nejsou,“ tvrdí majitel Tradewinds Realty Tim Hartus.

Kanada zažila propad počtu turistů již při propuknutí světové hospodářské krize v roce 2008. Od té doby se ale situace ještě zhoršila. Za poslední tři roky klesl počet amerických návštěvníků v zemi o 40 procent.

Majitel Sou-wester Restaurant John Campbell:

„Jejich rozpočty jsou teď více omezené než před několika lety. Lidé si dávají více pozor na to, co kupují.“


Video Reportáž Veroniky Hudečkové
video

Reportáž Veroniky Hudečkové

Kanadu ale děsí i politická situace ve Spojených státech. „Víme, že cokoliv se stane, tak to nebude pro nás dobré. Úspory, o kterých se v USA hovoří, budou příčinou toho, že lidé budou utrácet ještě méně. A naše ekonomika je vázaná na ekonomiku Spojených států. Takže uvidíme, jak nás to ovlivní,“ vysvětluje Leanne Hachey z Atlantic Canadian Federation Independent Business.