Američané neutrácejí, tamní ekonomika neroste

Washington – Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku zklamal. Hrubý domácí produkt se vyšplhal jen o 1,3 procenta, což bylo méně, než se čekalo. Ministerstvo obchodu navíc výrazně revidovalo růst v prvních třech měsících roku. Původních 1,9 procenta opravilo prudce dolů na 0,4procentní růst.

Odborníci očekávali, že ve druhém čtvrtletí americká ekonomika vyroste o 1,8 procenta. Ani revize růstu z počátku roku je nepotěšila. Růst za první čtvrtletí byl totiž po revizi nejnižší od konce recese před dvěma lety.

Za slabé výsledky mohou nízké spotřebitelské výdaje, které jsou obvykle motorem ekonomiky Spojených států – na tvorbě HDP se podílejí 70 procenty. Útrata spotřebitelů se zvedla o pouhou desetinu procenta, což byl nejpomalejší růst od konce recese. Například v předchozím čtvrtletí pomohli spotřebitelé ekonomice 2,1procentním růstem výdajů. Na spotřebitele má dopad hlavně drahá ropa a slabý růst jejich příjmů. Výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou auta a domácí spotřebiče, klesly o 4,4 procenta. Přispělo k tomu i zemětřesení v Japonsku, které zastavilo výrobu některých modelů aut kvůli nedostatku součástek. Nižší byly již třetí čtvrtletí za sebou i vládní výdaje.

Vývoj HDP v USA
Zdroj: U.S.Bureau of Economic Analysis
Autor: ČT24

Výrazné zpomalení růstu znamená, že ekonomika v letošním roce poroste pomaleji než loni. Ekonomové sice očekávají mírné oživení v druhé polovině roku, kdy se zmírní negativní dopady vysokých cen ropy a přerušení dodávek z Japonska, avšak růst nebude natolik silný, aby snížil nezaměstnanost, která nyní činí 9,2 procenta. K výraznějšímu snížení nezaměstnanosti by ekonomika měla růst nejméně o 2,5 procenta.

Amerika klesla o více než tři procenta jen třikrát

0Americká ekonomika v letech 2007 až 2009 vykázala nejhorší výkon za 66 let a revize ukázala, že údaje byly ještě slabší, než se doposud uvádělo. Od začátku recese na konci roku 2007 do konce června 2009 americká ekonomika klesla o 5,1 procenta. Podle předchozích odhadů se měl HDP v tomto období snížit o 4,1 procenta. V roce 2009 ekonomika klesla o 3,5 procenta místo původně uváděných 2,5 procenta. V předchozích deseti poválečných recesích ekonomika pouze dvakrát klesla o více než tři procenta. Bylo to v období let 1957 a 1958, kdy se snížila o 3,7 procenta, a v letech 1973 až 1975, kdy oslabila o 3,2 procenta.