SZPI uzavřela kvůli plísni a myším sklad potravin na Karlovarsku

Hroznětín – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela sklad potravin vietnamského provozovatele v Hroznětíně na Karlovarsku, neboť zde zjistila přítomnost plísně a myšího trusu. Část zboží ležela přímo na zemi. Skladované potraviny už Vietnamec nesmí prodávat. „Inspekce shledala, že celý sklad je ve špatném technickém stavu,“ uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: EVERETT KENNEDY BROWN

Vietnamec podle inspektorů skladoval v přízemí kontrolovaného objektu chlazené, mražené a balené potraviny, určené zejména pro prodej na tržištích v Potůčkách a Hraničné u Kraslic. „Podlahy, stěny i stropy byly zaplísněné a silně znečištěné, místy odpadávala omítka. Potraviny byly uskladněny jak na paletách, tak i přímo na podlaze,“ přiblížil Spáčil.

SZPI kvůli nalezeným produktům živočišného původu spolupracovala také se Státní veterinární správou. V kádi ve venkovním prostoru našli asi 50 kilogramů živých kaprů. „Kontroloři našli také vepřová střeva, vykuchaná chlazená kuřata a dršťky uskladněné v autě,“ dodal mluvčí inspekce.

V celém skladu včetně palet s potravinami ležel myší trus. Provozovatel navíc neměl sklad registrovaný u SZPI, žádost o registraci podal až v den kontroly. Pokud SZPI zahájí správní řízení, což je pravděpodobné, hrozí provozovateli pokuta. Podle zákona může sankce činit až tři miliony korun.