Vláda do konce roku zřejmě omezí anonymní akcie

Praha – Premiér Petr Nečas (ODS) už má na stole analýzu, jak zabránit tomu, aby peníze z veřejných zakázek končily u tajemných akciovek s neznámou vlastnickou strukturou. V září by měla vláda na základě analýzy rozhodnout, jak přesně problém s anonymními akciemi vyřeší. Sněmovna pak bude o návrhu jednat ještě na podzim. Nový zákon by měl začít platit od roku 2013. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

Studii pro premiéra a jeho poradce sepsal člen Legislativní rady vlády Bohumil Havel. K dispozici ji má i vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake. Havel v analýze nenavrhuje, aby listinné akcie na doručitele vláda úplně zrušila. „To bychom šli proti evropskému trendu,“ prohlásil Havel.

Řešením by podle něj mělo být, že by se firmy s utajenými akciemi nemohly účastnit veřejných tendrů a nemohly by podnikat ve strategických oblastech, jako je zdravotnictví, energetika či bankovnictví. „Takový model následné regulace funguje třeba v Německu,“ dodal Havel. Nečas se přitom už dříve nechal slyšet, že právě Německem by se mohla vláda inspirovat.

Bohumil Havel:

„Je nesmysl takové akcie zakazovat i těm, kteří nepodnikají s veřejnými penězi. Nabízím proto model, který akcie na majitele nezakáže, neboť dobrý právník ví, že schovat vlastnické právo je velmi jednoduché i bez těchto akcií.“


Omezení anonymních akcií by mělo snadno najít v koalici podporu

Kabinet se na omezení anonymních akcií zřejmě snadno shodne. Pro Věci veřejné je to jeden z významných protikorupčních bodů, za ODS tento krok již podpořil premiér a proti není ani TOP 09.

Novela by měla do sněmovny dorazit jako součást doplnění nového občanského a obchodního zákoníku. „Bude záležet jen na tom, jaké dostaneme zadání. Naši experti to rychle sepíší do paragrafového znění. Tuto problematiku sledují průběžně, takže to nebude problém,“ uvedla Veronika Ludvíková, šéfka kabinetu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Omezení pro anonymní akcie ve hře už od loňska

Současná snaha o omezení přístupu firem s anonymní vlastnickou strukturou k veřejným zakázkám není v Česku zdaleka první. Poslanci navrhli už loni v květnu, aby se společnosti s akciemi na majitele nesměly ucházet o státní zakázky. Jenže narazili u firem samotných i u Evropské unie. Vyřadili ze hry totiž také společnosti kotované na burzách, které mají z technických důvodů akcie na majitele, ale v zaknihované podobě. Problematické jsou však akcie na majitele v listinné podobě – ty jsou anonymní.