Houbaři se loni poměli, odnesli si téměř 40 tisíc tun

Praha - Loňský rok byl pro tuzemské houbaře a sběrače lesních plodů z dlouhodobého hlediska mírně nadprůměrný. Z lesů si přinesli domů 39 000 tun hub a bobulí ve finančním vyjádření za 4,4 miliardy korun, vyplývá z údajů, které poskytlo ministerstvo zemědělství. Zejména houbaření je v Česku tradiční oblíbenou zálibou a jedním z hlavních důvodů, proč lidé vyrážejí trávit volný čas právě do lesů. Údaje o sběru hlavních lesních plodin se zjišťují prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je podle ministerstva zemědělství jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují.

Houby se na sběrech lesních plodů každoročně podílejí více než polovinou. Češi jich nasbírají v průměru více než 20 000 tun, v peněžním vyjádření za téměř dvě miliardy korun. V loňském roce sběr hub dosáhl téměř 25 000 tun. Sběrači si loni z lesů dále přinesli 9 400 tun borůvek, 2 100 tun malin, 1 800 tun ostružin a více než 700 tun bezinek. Brusinek nasbírali 300 tun. Česká domácnost si tak v uplynulém roce svůj jídelníček zpestřila v průměru více než 12 kilogramy lesních plodů. 

Objem sběru lesních plodin v letech výrazně kolísá. Je totiž silně ovlivněn jejich úrodou, která závisí hlavně na počasí. Slabší produkce naopak zvyšuje jednotkové ceny lesních plodin. Finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat poklesu objemu sebraných plodin.

Rok 1995 převálcoval všechny ostatní 

Nejhojnějším během sledovaného období byl pro houbaře a sběrače lesního ovoce rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 60 000 tun lesních plodů, v průměru si jich z lesů ročně přinesou takřka 38 000 tun. Co se týče finančního vyjádření, dopadl pro sběrače nejlépe rok 2007, kdy si z tuzemských hájů domů přinesli úrodu za více než pět miliard korun. 

V intenzitě sběru uvedených lesních plodin na jednotku plochy existují značné rozdíly mezi kraji, což ovlivňuje nejen aktivita domácností, ale i počet obyvatel. Výrazně nadprůměrné množství se sbírá ve středních Čechách, kam vyrážejí sbírat především obyvatelé Prahy. 

Houbaření má v tuzemsku dlouholetou tradici, jejíž počátek sahá až do středověku. Podobně jsou na tom další slovanské národy, které houby od pradávna sbíraly jako doplněk potravy. Sběr hub je rozšířen také například v Pobaltí a Skandinávii. Mimo Evropu je sběr a pěstování hub rozšířeno zejména v jihovýchodní Asii.

Lišky už rostou, hřibů je zatím málo.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24