HSBC propustí 30 tisíc lidí, Čechy nejspíš ne

Hongkong - Spekulace médií se potvrdily. Největší evropská bankovní skupina HSBC propustí do roku 2013 třicet tisíc pracovníků, tedy asi desetinu zaměstnanců. O práci přijdou lidé ze 39 zemí, kde skupina uzavře, rozprodá nebo zeštíhlí pobočky pro malé klienty. Firma tím chce ušetřit až 3,5 miliardy dolarů. Společnost se tak zařadí za švýcarské UBS a Credit Suisse, britskou Lloyds nebo americkou Goldman Sachs, které také doplatily na rozkolísané finanční trhy a propouští.

Zatím není přesně jasné, na které země dopadne propouštění nejtíživěji. Česka a Slovenska by se ale snižování stavů dotknout nemělo. Obě země se totiž zaměřují na velké firemní klienty.

Generální ředitel HSBC Stuart Gulliver:

„Bude následovat další snižování počtu zaměstnanců. Do roku 2013 o dalších 25 tisíc, kteří přibudou k pěti tisícům, které jsme už na začátku roku propustili ve Francii, Velké Británii, na Středním východě, Spojených státech a v Latinské Americe.“


Propouštění ale není jediný způsob, jak HSBC plánuje ušetřit. Skupina zároveň oznámila prodej 195 nejméně prosperujících poboček ve Spojených státech za jednu miliardu dolarů. Dalších třináct zavře zcela. „Geopolitická situace a stále striktnější bankovní regulace přinášejí nejistotu na trhy ve vyspělých zemí. Do budoucna se zaměříme hlavně na rychle se rozvíjející ekonomiky - Čínu, Brazílii a podobně,“ dodává Gulliver.

Firma hodlá restrukturalizaci dotáhnout do konce i přesto, že se jí nad očekávání dařilo. Za první pololetí vydělala před zdaněním 11,5  miliardy dolarů, tedy o 350 milionů více než loni.