Investoři se bojí krize, prodávají španělské a italské dluhopisy

Madrid/Londýn – Itálie a Španělsko dnes utrpěly další ránu. Tentokrát šlo o výprodej státních dluhopisů, jejichž výnosy vystoupily na nová maxima. To Madridu a Římu prodražuje obsluhu státního dluhu. Trh se obává šíření dluhové krize do dalších zemí eurozóny, kterému nahrává zpomalení hospodářského růstu.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Fernando Camino

Španělské státní dluhopisy se splatností deset let vládu stojí 6,45 procenta, což je nejvíce za dobu existence eurozóny. Později se sice výnos trochu snížil, dál však zůstává v těsné blízkosti hodnot, kde byl v případě řeckých, irských a portugalských dluhopisů, než tyto země požádaly o finanční pomoc ostatní členy Evropské unie. V případě Itálie výnos srovnatelných dluhopisů vzrostl na 6,18 procenta a je rovněž nad hodnotami z 21. července, kdy Evropská unie oznámila svůj nejnovější plán boje s dluhovou krizí, aby uklidnila trhy.

Růst nákladů na obsluhu dluhu a nepřízeň finančních trhů značně ovlivňují politické dění v obou zemích. Italský ministr financí Giulio Tremonti dokonce svolal mimořádnou schůzku, na které chce situaci podrobně analyzovat. Španělský premiér José Zapatero dnes zase odložil začátek své třítýdenní dovolené, aby byl v těsném kontaktu s hospodářským vývojem země.

Itálie a Španělsko nezkrachují, nesmějí

Situaci se snaží uklidnit evropští činitelé, kteří si nepřipouštějí, že by vývoj v obou zemích představoval nějaké riziko. O tom, že by Itálie a Španělsko potřebovaly finanční pomoc, nechtějí slyšet vůbec. Evropská komise nicméně uvedla, že situaci podrobně sleduje.

Mluvčí Evropské komise Chantal Hughesová:

„Pevně věříme v odhodlání italských i španělských úřadů dostat ekonomiku zpět na růstovou dráhu.“


Situace na trzích však nevěstí nic dobrého. Itálie a Španělsko jsou třetí a čtvrtou největší ekonomikou eurozóny. Jejich záchrana obdobným způsobem jako u Řecka, Irska nebo Portugalska by nebyla možná. Burzy v Itálii i ve Španělsku dnes pokračovaly v poklesu a navázaly tak na vysoký pondělní propad. Hlavní index burzy v Madridu ztrácel do půl procenta, o den dříve přitom odepsal 3,4 procenta. Burza v Miláně ztrácela zhruba jedno procento.

Trhy rozkolísal pomalejší růst a obavy z recese v USA

Za turbulence může hned několik faktorů. Trhy jsou ostražité kvůli zpomalení tempa růstu ekonomiky, a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Dluhová krize by se tak mohla rozšířit dál. Za poslední dva týdny se přidaly také obavy, že by se americká ekonomika mohla vrátit k recesi a že Spojené státy přijdou o nejvyšší rating.

Investoři tak reagují odprodejem všeho, co považují za riskantní. Nakupují bezpečnější aktiva, tedy hlavně zlato a švýcarský frank. Patrné je to i z poklesu výnosů německých státních dluhopisů, po nichž je mnohem vyšší poptávka.