Tatra se spojí s DAF, posune ji to o deset let dopředu

Kopřivnice (Novojičínsko) – Kopřivnická Tatra bude spolupracovat s předním světovým producentem nákladních vozů DAF Trucks N.V. Firma bude Tatře dodávat kabiny a motory. Získá v ní také pětinový akciový podíl. Obě společnosti také při prodeji vozů využijí svoje dealerské sítě. Automobilky již podepsaly smlouvy o vzájemné spolupráci.

Dnešní oznámení není novinkou. O plánované spolupráci mezi Tatrou a DAF se hovořilo už delší dobu. DAF bude dodávat díly pro novou řadu vozidel. „DAF již deset let trvale zvětšuje svůj tržní podíl v Evropě. Jsme rádi, že se můžeme podílet na novém, velmi moderním vozu Tatra, který pro dealery společnosti DAF představuje významnou příležitost, neboť znamená rozšíření stávajícího portfolia výrobků o vysoce mobilní civilní vozidlo s trvalým pohonem všech kol,“ vítá spolupráci Prezident společnosti DAF Trucks Harrie Schippers.

Generální ředitel společnosti Tatra Ronald Adams:

„Začali jsme s cílem zkonstruovat nové vozidlo Tatra, které by bylo kombinací nejnovějších inovací unikátního podvozku Tatra, nejmodernějších kabin DAF a motorů PACCAR. Tento projekt však vyústil v mnohem rozsáhlejší spolupráci, která dokonale přispívá k rozvoji globální strategie společnosti Tatra a pro dealery společnosti DAF současně představuje významné doplnění výrobkového portfolia.“


Nová spolupráce podle Adamse přinese vůz, který reaguje na potřeby nejnáročnějších zákazníků a bude distribuován prostřednictvím silnější a rozsáhlejší dealerské sítě společnosti Tatra. Na představení novinky se můžeme těšit příští týden v pondělí.

Tatra
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: František Vlček

Nová spolupráce posune Tatru o deset let dopředu

Nový vůz Tatra se postupně má stát nejdůležitějším produktem v oblasti civilních tržních segmentů. Automobilky ho nabídnou firmám ve stavebnictví, důlním průmyslu, lesnictví, při těžbě ropy a plynu, ale i v jiných průmyslových odvětvích. Tatra předpokládá, že s tímto vozem vstoupí do nových teritorií a získá nové zákazníky. Nový vztah pro Tatru představuje významný krok vpřed v oblasti obchodování s civilními vozidly.

Generální ředitel společnosti Tatra Ronald Adams:

0„Vybudování tak rozsáhlé a úspěšné sítě dealerů po celé Evropě by Tatře trvalo desítky let a vyžádalo by si náklady ve výši mnoha milionů eur, a to nezmiňuji desítky nebo dokonce stovky milionů eur, kterých by bylo zapotřebí na vývoj kabiny a motoru na takto světové úrovni.“


První polovina letošního roku se Tatře příliš nepodařila. Prodala o 13 procent nákladních automobilů méně než za loňské první pololetí. Celkem tedy udala 352 aut. V květnu Adams uvedl, že firma získala nové zakázky v Brazílii. Chce tam dodávat 400 až 1000 aut ročně. Dalších 500 automobilů dodá do Saúdské Arábie.

Kopřivnická společnost Tatra je přední tuzemská automobilka. Funguje už od roku 1850, což ji řadí k nejstarším světovým výrobcům automobilů. Během let vystřídala železniční i leteckou výrobu, dnes se specializuje výhradně na produkci nákladních vozů.