Pokoří bytové komplexy pražskou zeleň?

Praha – Pražští zastupitelé dnes rozhodovali o tom, kam budou Pražané chodit do parku, na nákupy nebo do práce. Od devíti hodin totiž magistrát veřejně projednával a schval 38 hlavních změn pražského územního plánu. Týkají se například rozšíření skládky v Ďáblicích, upřesnění trasy metra D, rozšíření obytné výstavby v okrajových částech města, na stole je i otázka budoucnosti výškových budov v Praze. Obyvatelé české metropole mají poslední šanci ovlivnit, zda na několika místech nevyrostou místo zelených rekreačních ploch například obytné či kancelářské komplexy. Mohou podat písemné připomínky k dnes projednávaným návrhům. Ty budou dále hodnoceny a definitivní rozhodnutí padne na podzim. Píše o tom server Ihned.cz.

Park o velikosti Stromovky nahradí obytné domy

Na nový územní plán si počkáme až do roku 2014. Magistrát proto zatím dal městským částem šanci navrhnout změny do toho současného. Vedení jednotlivých pražských obvodů však zeleni příliš nefandí. „Lidé to mohou změnit v rámci veřejného projednávání a v rámci připomínek a námitek, které mají,“ tvrdí zastupitel hlavního města Prahy Milan Urban (TOP 09). Na pozemcích, které byly vyhrazené pro parky nebo sportoviště, by se totiž mohlo začít stavět. Příkladem je výstavba obytných domů na místě bývalého Strnadova zahradnictví ve Veleslavíně.

Sdružení Arnika:

„Podle programového prohlášení Rady městské části Praha 6 pro období 2006 až 2010 zde měl přitom vzniknout Centrální park, srovnatelný se Stromovkou.“


Podobným případem je i ústí Strahovského tunelu u Malovanky. Nyní je v územním plánu zakreslen park o ploše 5000 metrů čtverečných. Zdá se ale, že místo parku tu brzy bude stát Středisko integrovaného záchranného systému. Praha přitom slíbila, že pokud postaví Strahovský tunel, vznikne zde zelená plocha. Obyvatelé této pražské části přitom už nyní upozorňují na to, že se znečištění emisemi pohybuje na hraně zákonného limitu, a výšková zástavba dále zhorší proudění vzduchu.

V Modřanech se nebude sportovat, ale bydlet

Podobná křivda se nevyhne ani obyvatelům Modřan v Praze 12. Tam mají vzniknout dva bytové komplexy – jedním je NeoRiviéra v místě bývalého cukrovaru, druhým jsou domy v Modřanské rokli na místě, jež je nyní v plánu vyhrazeno pro sportoviště. „Když se to schvalovalo, tak jsem byl v opozici. Ale je to takové území, že by tam stejně nikdo žádné sportoviště nepostavil,“ tvrdí starosta Prahy 12 František Adámek (ČSSD).

Video Praha rostoucí do výšky tématem ekonomiky ČT24
video

Praha rostoucí do výšky tématem ekonomiky ČT24

Projekt NeoRiviéra zase prošel díky slibu investora, že se bude podílet na rozvoji školské infrastruktury městské části. „Už nám přispěli na rozvoj a rekonstrukci škol minimálně pěti miliony,“ pochvaluje si Adámek.

Skládka vadí Ďáblickým

Obyvatelům Ďáblic se zase nelíbí rozšiřování přilehlé skládky, prý už se kvůli ní v místě zhoršilo životní prostředí. Jde o jedinou skládkou na území hlavního města a její kapacita se brzy naplní. Žádost o změnu podala městská část Březiněves, na jejíž území se má skládka rozšířit. Městská část totiž dostává za skládku finanční kompenzace.

Radotínská jezera
Radotínská jezera

Mezi navrženými změnami je i několik důležitých dopravních staveb. Jde například o upřesnění trasy metra D v úseku Pankrác - Depo Písnice. Další změny umožní modernizaci železniční trati z Libně přes Malešice do Hostivaře, dále trati mezi smíchovským a hlavním nádražím, která by měla zahrnout i výstavbu nových estakád a mostu přes Vltavu. Do územního plánu by měla být zanesena rovněž nová vysokorychlostní trať Praha - Beroun, která počítá i s případným částečným vedením v tunelu.

Změny by měly umožnit výstavbu dlouho plánovaných městských staveb, jako je nová provozní budova Muzea hlavního města Prahy nedaleko Florence nebo rekreační zóna Radotínská jezera. Počítá se také s novým využitím staré vršovické radnice, renovací areálu nuselského pivovaru a novým vymezením historického jádra Kbel.

Praha poroste do výšky

1Hrozící úbytek zeleně souvisí s nedostatkem volného místa pro další výstavbu v hlavním městě. Ze stejného důvodu by mohly už po roce 2015 růst již stojící budovy do výšky. Z některých dvoupodlažních domů se tak mohou stát pětipatrové a z pětipatrových ty s osmi podlažími. „Ono to naruší ráz města - ale na druhou stranu to umožní bydlet v Praze, nebudeme vyhánět lidi za hranice Prahy,“ podotkl pražský radní Josef Nosek. "Každé město má vymezený prostor a nemůže zabírat volnou krajinu

Ve městě bude přibývat také mrakodrapů. Vyjma pražské Pankráce by měly vyrůst také například na Hájích. I přesto ale bude stále velký tlak i na rychlé využití volných ploch, které teď leží ladem - jako například území Bubny nebo Žižkovské nádraží.


Ekologové: Změny zhorší životní prostředí

U některých záměrů nebyl posuzován vliv stavby na životní prostředí. Změny kritizovali již dříve zástupci ekologického sdružení Arnika. Podle nich se změny týkají asi 256 hektarů plochy a téměř polovina záměrů údajně negativně zasahuje do životního prostředí města. Vadí jim i to, že projednávání změn naplánovalo město na letní prázdniny, kdy jsou mnozí Pražané na dovolených.

Opoziční zastupitelka Prahy 13 Zuzana Drhová (SZ):

„Můžeme pochybovat, které změny jsou celoměstsky významné a které ne. Proč se mají vytyčovat další zelené plochy k zástavbě a nevhodná velkokapacitní zástavba v centru? To nebylo jasně odůvodněno.“


Pražanům se změny také nelíbí. Písemné připomínky ke změnám proto podávali i během veřejného projednání. Magistrátní odbor územního plánu připomínky následně vyhodnotí a předloží zastupitelstvu, které o změnách letos na podzim definitivně rozhodne. „Neznamená to, že cokoliv, co je dnes představeno, bude nakonec schváleno,“ uvedla na projednání ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová. Změny, které zastupitelé schválí, budou zařazeny do současného městského územního plánu.