Němečtí letečtí dispečeři odvolali čtvrteční stávku

Berlín - Německý odborový svaz zaměstnanců řízení letového provozu (GdF) večer odvolal stávku plánovanou na čtvrteční dopoledne, jak agentuře DPA potvrdil mluvčí svazu. Odboráři zrušili stávku s ohledem na cestující, kteří by neměli dost času se na něj připravit, dodal. Během noci má pak hesenský zemský pracovní soud rozhodnout o jejich odvolání proti dnešnímu verdiktu nižší instance ve Frankfurtu nad Mohanem, který svazu stávku za mzdové požadavky zakázal. Vyhověl tak zaměstnavateli DFS, podle něhož je protest protiprávní. 

Požadavkem leteckých dispečerů je zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,5 procenta. Společnost DFS, která má na starosti řízení letového provozu v zemi, v první fázi nabízí navýšení platů o 1,1 procenta a od listopadu o dalších 2,1 procenta. V listopadu 2012 by pak zvedla odměny dispečerů ještě o dvě procenta. Na oplátku po nich požaduje souhlas s navýšením přesčasů ze 150 hodin ročně na 250 hodin. Tento návrh ale GdF odmítá.

 Stefan Lauer, člen představenstva společnosti Lufthansa

„Taková stávka uprostřed hlavního cestovního období by byla nejen přehnaná, ale překročila by hranice šikany.“


V případě, že by se stávka uskutečnila podle původního plánu ve čtvrtek mezi 06:00 a 12:00 SELČ, postihla by podle odhadů až 2 500 letů a výrazně by se dotkla i leteckého provozu v sousedních zemích, včetně České republiky. „Nejde jen o lety, které startují a přistávají v Německu, ale především o ty, které prolétávají německým vzdušným prostorem,“ prohlásil dnes šéf Evropské letecké služby Eurocontrol Joe Sultana.

Letiště ve Frankfurtu
Letiště ve Frankfurtu

V současnosti činí průměrný hrubý roční příjem zhruba 1 900 německých leteckých dispečerů přes 100 tisíc eur (2,4 milionu korun). Za svůj postup si vysloužili v Německu ostrou kritiku především kvůli termínu oznámené stávky. V Německu vrcholí dovolené a zastavení letů by narušilo prázdninové plány stovkám tisíc lidí.

Německé aerolinky včetně Lufthansy a cestovní kanceláře během dneška chystaly záložní plány pro případ uskutečnění protestu dispečerů, například přesunutí čtvrtečních letů před 06:00 nebo až po skončení stávky. Odborníci nicméně očekávají, že bude trvat celý den, než se provoz na německých letištích vrátí do normálu, pokud by kontroloři dopoledne práci skutečně přerušili.