Pololetní zisk Unipetrolu klesl téměř o polovinu

Praha – Petrochemickému holdingu Unipetrol se v první půlce letošního roku nedařilo. Jeho čistý zisk klesl o 44 procent na 462,6 milionu korun. Loni tedy firma vykázala téměř dvojnásobek, tedy 829 milionů korun. Tržby společnosti však vzrostly na 49 z loňských 41,4 miliardy korun. Jde o neauditované konsolidované výsledky. Analytici jsou ze statistiky zklamaní. Firmě předpovídali zisk mezi 510 a 560 miliony korun.

Provozní zisk před finančními položkami se ke konci června snížil na necelých 795 milionů z loňských 1,318 miliardy. Čtvrtletní výsledky zatím k dispozici nejsou. Firma je plánuje zveřejnit v pátek ráno. V prvním čtvrtletí se nicméně čistý zisk Unipetrolu zvýšil o 160 milionů.

Představenstvo Unipetrolu v nedávném odhadu uvedlo, že výsledek negativně ovlivnil vývoj směnných kurzů, a to ve výši zhruba 150 milionů korun. Provozní zisk ve druhém čtvrtletí tak bude podle předpovědi vedení firmy horší než v prvním čtvrtletí.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v ČR k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto