Západoevropské akcie padají, ropa je nejníže od února

Londýn / New York – Burza v západní Evropě se otřásá. Akcie zrychlují pokles a hlavní index se propadl pod psychologicky důležitou hranici 1 000 bodů. Tvrdě zasažena je především burza v Miláně, patrně v reakci na obtíže Itálie. Investoři se zbavují akcií ve všech sektorech, ztráty už se tedy neomezují pouze na bankovní tituly. Za největší problém trhy považují státní dluhy a zpomalení tempa růstu globální ekonomiky.

Pod hranic 1 000 bodů se panevropský index FTSEurofirst 300 dostal poprvé po roce. Stalo se tak po 17:00, kdy ztrácel 2,99 procenta a pohyboval se kolem 997 bodů. Burza v Miláně podle indexu FTSE MIB ztrácela 3,2 procenta na 16 459 bodů.

Šéf strategie pro alokaci aktiv ve společnosti Dexia Asset Management Jean-Yves Dumont:

„Faktem je, že na opčním trhu nejsou žádné velké objemy obchodů, jimiž by se lidé zajišťovali (před dalším propadem). Investoři se prostě masivně zbavují akcií. Tečka.“


Ropa je nejníže od února

Velké propady zažívá i cena americké lehké ropy. Ta dnes spadla o více než čtyři dolary. Dostala se tak až na 87,25 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od letošního února. Dolů ji tlačí obavy ze zpomalení hospodářského růstu a silnější kurz dolaru.

Severomořská ropa Brent se propadla rovněž o více než čtyři dolary až na 109,14 dolaru za barel, tedy nejníže od konce června. Investoři se kvůli nepříznivým ekonomickým údajům ze Spojených států obávají poklesu poptávky po pohonných hmotách.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Proti propadu ceny ropy dnes působil silný americký dolar. Jeho apreciaci zapříčinila japonská intervence na devizovém trhu namířená proti růstu kurzu domácí měny. K poklesu cen ropy pak přispěla zpráva o tom, že Evropská centrální banka nakupuje vládní dluhopisy v reakci na prohlubující se dluhovou krizi v eurozóně.