Moody's Česko pochválila, slibuje mu lepší hodnocení

Praha – Krize se České republiky dotýká jen okrajově. Česko tedy nemá problém s financováním a jeho zadlužení nedosahuje ani poloviny průměru evropských zemí. V současné době dluh představuje asi 40 procent hrubého domácího produktu. To dnes oznámila mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Zároveň potvrdila rating České republiky na stupni A1 se stabilním výhledem.

Ani chvála však nezastínila fakt, že Moody's neočekává, že se klíčové ukazatele zadlužení stabilizují ještě před rokem 2013. Kvůli demografickým faktorům a strukturálním deficitům ale agentura doporučuje Česku reformy, aby se dluh v budoucnu nezvyšoval. Křehká vláda pravého středu, kterou vede premiér Petr Nečas, začala na reformách pracovat. Jejím cílem je do roku 2016 snížit deficit na nulu, a hospodařit tak s vyrovnaným rozpočtem, dodala agentura.  

Zpráva ratingové agentury:

„Úvěrová pozice vlády zůstává silná, navzdory nedávnému zhoršení bilance a přetrvávající negativní trajektorii klíčových ukazatelů zadlužení. […] V klíčových ukazatelích zadlužení, jako je poměr úroků k příjmům a zadlužení k příjmům, vláda vykazuje lepších výsledků, než jakých dosahují jiné vlády s ratingem A. To podporuje vysokou finanční sílu vlády.“


Moody's ve své zprávě navíc uvedla, že pokud vláda provede hluboké strukturální reformy, hodnocení by se mohlo zvýšit. Ty by ovšem vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji musely zajistit dlouhodobou fiskální udržitelnost. „Pokud se ale nepodaří konsolidovat fiskální bilanci směrem k rozpočtovým cílům, což by vedlo k vytrvalému zhoršení důvěryhodnosti ve fiskální politiku a ke zhoršení dluhové dynamiky, úvěrová spolehlivost by se tím mohla podkopat,“ dodala agentura.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Všechny agentury Česku slibují lepší zítřky

Česká republika zvažuje emisi eurobondů, které by vydala patrně někdy na podzim. Záležet ale bude na tom, jak budou vypadat podmínky na finančních trzích. Konkurenční agentura Fitch Ratings minulý týden potvrdila hlavní rating České republiky na stupni A plus, ovšem s pozitivním výhledem. Poslední z trojice vlivných agentur, Standard & Poor's, hodnotí závazky České republiky na stupni A, rovněž s pozitivním výhledem.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle ratingu hodnotí, jak je pro ně daná země riziková. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je země považována za spolehlivějšího dlužníka. Věřitelé a trhy obecně pak takové zemi půjčují peníze za příznivějších podmínek, zpravidla tedy s nižším úrokem. To je klíčové pro plánování státních výdajů.